No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT dit type bergen bevond zich niet altijd een hut of schaapskooi. De drinkput moest ge regeld schoongemaakt worden: wij vinden dan ook, dat 21.8. betaald werd voor het delven van de „drinckvate op de schorre ofte stelle, genaemt de Stinckaert", ten zuiden van Arne- muiden. Ten bewijze dat een stelberg goed versterkt moest zijn tegen hoge vloeden leert een andere post voor dezelfde stelle: voor kramwerk werd 5.5. in rekening gebracht (1610). Volledigheidshalve noemen wij dan nog de posten voor het stroodekken en metsel werk van het huis op de stelle (1611 en 1639). Dat nochtans stormvloeden grote schade konden toebrengen bewijst een request van Cele Fransz. Heerde aan de heren van de Nassause Domeinraad, waarin wij kunnen zien, dat Pasen 1606 de schapen „by honderden" ver dronken. De gorsen van 's-Gravenhoek, Vliete en Weele (Noord-Beveland) waren „al bloot. van schaepen, de drinckvaten inne- gevloyt ende besauten, de dammen ende werffven stellen) seer bedorven, daerdoor de gorssen dat jaere XVIc sesse meest sijn ledich blijven liggen". Dichtte Cats niet: Maer zijt gy van het volck, die op de Vlaemse stellen Of elders aen de zee veel hondert schapen tellen, En dat een hooge vloet uw kudden heeft verschoont, Seg dan, dit 's Godes gunst, die dient te zijn geloont. Merkwaardig is, dat in de jaren zeventig van de 18de eeuw op drie grote schorgebieden „hoofdstellen" voorkomen, waaromheen ge groepeerd verschillende kleine stellen. Op de schorren van Maire, Rilland en Bat trof men naast de hoofdstelle aan: Vloeyberg, Nieue- berg en Schapenberg op Bath. Op de Hoofd plaat lag een hoofdstelle met diverse schaaps kooien door dammen verbonden met de West- Scellen op de schorren van de Colijnsplaat en Noord-Beveland, 1597. (Alg. Rijksarchief, Binnenl. kaarten Nr 2802j en Ooststelle. Over de schorren van Moncado ten oosten van Axel liep een „schaapsdam", waarlangs men nog „hoogten" vond. Verder werden daar kreken genoemd: Stellekille (ook op de schorren van Maire en Rilland) en Stelleader. Behalve de al eerder genoemde stelle „De nieuwe Vate" was er nog een „Oude Vate" en „De Konijnenberg". De afgebeelde stellen verschillen sterk van vorm; alleen de holle stellen of vaten hebben slechts de ring dijk; het begrip vate dan niet te verwarren met de dorpsvaten die eveneens verschillend van vorm zijn. Afbeeldingen van stellen, waarvan de oudste vermelding van 1356 dateert, komen reeds voor op de kaarten die de loop van Schelde en Honte afbeelden in de tweede helft van de 15 de eeuw. Op de kaart uitgegeven door Denucé vinden wij een drietal stellen niet ver van elkaar. Een op het schor Sint Joosland, een op een schor in de Zwake op Zuid-Beveland en een op een schor ten noor-

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 29