No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT (verseput, zoetwaterput) en in verband hiermee kunnen wij wellicht ook de in dat tijdperk daar voorkomende familienamen Schapekaas, Kaashoek en Hardekaas zien. Uit de aard der zaak waren de stellenaars zeer goed op de hoogte met de ligging der schorren, stromen, slikken enz. Voor het op meten van schorren bv. in Noord-Beveland en de ligging van vaargeulen en op- en aanwassen in de omgeving van St. Joosland maakte men gebruik van hun terreinkennis. Ten slotte zij nog vermeld, dat in talrijke samenstellingen de herinnering aan stellen voortleeft, ook buiten Zeeland. Men denke aan het dorp Stellendam (voor de vereniging van Goeree en Overflakkee door een dam in 1751 lag daar het Stellegors, dat in 1780 ge deeltelijk in de Eendrachtpolder werd binnen- gedijkt). Verder in West-Vlaanderen. Het is niet de bedoeling volledig te zijn 3); mogen wij besluiten met de samenstelling schaap- stellekaas, die men lang geleden op de stellen maakte: deze zal zeker ziltig gesmaakt hebben. 3) Een merkwaardige samenstelling is nog Stelleboers weel (Bruinissepolder). Stelhoeken als aanduiding voor stukken land vindt men op Duiveland, Tholen en Zuid- Beveland. Bronnen: Rijksarchief in Zeeland: inv.-Lasonder, nrs 2041, 3656 en 3791; inv.-De Waard, kaartnrs 773, 887, 1157, 1160 en 1280 alsmede een drietal kaarten deel uit makend van de Rijkswaterstaats-archieven en Atlas- Hattinga, Staats-Vlaanderen V; Algemeen Rijksarchief Nass. Dom. nr. 9609 (bijl.). Verder: A. A. Beekman, Het dijk- en waterschapsrecht in Nederland dl II; M. P. de Bruin, Het eiland Orizand en de verande ringen aan de noordelijke oever van Noord-Beveland (Z.T. ie jrg nr 2); J. Denucé, De loop van De Schelde van de Zee tot Rupelmonde in de XVe eeuw; M. K. E. Gottschalk en W. S. Unger, De oudste kaarten der waterwegen tussen Brabant, Vlaanderen en Zeeland (T.A.G. dl LXVII nr 2); H. Halbertsma, Vliedberg te Buttinge (Ber. Oudh. Bodemonderzoek Jan. 1952); A. Hollestelle, Geschiedkundige beschrijving van Tholen en omstreken (1897); J. de Hullu, Aanteeke- ningen Noordkust Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 14151640 (A.Z.G. 1915); H. M. Kesteloo, de stads rekeningen van Middelburg, A.Z.G. VIII st. 1 p. 105; P. J. Meertens, Zeeuwse Familienamen (1947); F. P. Polderdijk, Het eiland Sint Joosland (A.Z.G. 1931); F. P. Polderdijk en W. S. Unger, De Middelburgsche polder 16441944 (A.Z.G. 1943); J. J. Polderman, Holle stelle en de geslachtsnaam Hollestelle (Gens Nostra Dec. 1949); A. Walraven en F. P. Polderdijk, Geschiedenis en plaatsbeschrijving van de gemeente Nieuw- en Sint Joosland (1896); Woordenboek der Nederlandse taal (dl 15). ABONNEMENTEN De abonnementsprijs van het Zeeuws Tijdschrift bedraagt voor Nederland 7,50, voor België frcs 125,—, in beide gevallen franco per post. Men abonneert zich voor een hele jaargang, bij vooruitbetaling te voldoen; op zegging dient te geschieden vóór 1 Sept. De prijs van losse nummers bedraagt resp. 1,50 of frcs. B. 25, Postrekening no. 480610 ten name van het Zeeuws Tijdschrift, Middelburg. BRIEVEN EN STUKKEN voor de redactie en boeken ter bespreking zende men aan de redactie-secretaris: Drs M. C. Verburg, Kastanje laan 11, Middelburg. Ongevraagde bijdragen worden bij niet-plaatsing terug gezonden, mits retour-porto was ingesloten. Alle cor respondentie, die de redactie niet betreft, richte men aan de administrateur P. J. van der Koorde, Veerse Singel 178, Middelburg. 147

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 31