ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i cher de bedoeling had met het te bespreken „dichtstuk" zijn medemensen nuttige kundig heden over de landbouw bij te brengen. Dat noemt hij de „wezenlijke nuttigheid" ervan. Dat de poëzie er bij te kort zal komen, is te verwachten. Toch hopen wij aan te tonen, dat sommige gedeelten, ook van een aesthetisch standpunt beschouwd, niet zonder verdienste zijn. We merkten reeds op, dat uit de keuze van dit onderwerp blijkt, dat de Perponcher op de hoogte was van de litteraire stromingen van zijn tijd. De vorm rijmloze verzen kan men ook als een modeverschijnsel beschouwen. Men had immers ontdekt, dat het rijm niet het wezen van de poëzie uitmaakte. Klopstock had dat metterdaad bewezen en op eerbiedige afstand volgden hem o.a. onze Zeeuwse Bellamy, zijn Utrechtse vrienden als b.v. Hin- lópen en hier dan de Perponcher. Naar klas siek voorbeeld verdeelt deze zijn gedicht in drie „Zangen": De Braake, Het Koolzaad, De Tarw. Met „Braake" bedoelde men destijds het jaar, dat het land tot rust moest komen en zwaar bemest werd. Dat had om de zeven jaar plaats. In de „Aanteekeningen" vindt men daarover: „Het eerste jaar Braake of rust en bemesting; het tweede gemeenlijk Koolzaad of ook Gerst; het derde Tarw, het vierde Paardeboonen, het vijfde wederom Tarw en het zesde weder Paardeboonen. Waarna dit „blok" wederom aan de beurt van braaken ligt". Hiermede zijn de opschriften der „Zan gen" wel voldoende verklaard: de werkzaam heden van de boer, het hele jaar door, worden zeer aanschouwelijk beschreven. Naar de, bui tengewoon „gründliche", aantekeningen wordt in het gedicht voortdurend verwezen. Men constateert daarbij, dat de schrijver de aan wijzingen van zijn zegsman uiterst nauwkeu rig gevolgd heeft en dat hij er soms in geslaagd is een zeer weinig dichterlijk onderwerp toch in een poëtisch gewaad te kleden. Overigens zijn deze technische uiteenzettingen voor de litterator van minder belang. Voor iemand, die zich voor de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw interesseert zijn hier ongetwijfeld belangrijke gegevens te vinden. Maar we spraken van een weinig dichterlijk onderwerp in „poëtisch" gewaad. Het onderwerp in kwes tie is: de mestput. Op blz. 136 leest men het volgende: De voorraad-schat des velds ligg' droog noch nat; De kragt moet niet verspild, maar slegts ontwikkeld. De bodem, weer geleegd, wordt dun bestrooid Met zand; dan spreidt me een laag van stroo of [zaadstruik, "Waarop men 't schaap een legerstede biedt, Die 't blaatend heir snel-tripp'lend komt betrekken. Dit legt den grond, voords groeit het langsaam aan. De veestal, met zijn koeijen, kalv'ren, paarden, Der zoggen-huis geplaatst, bij 't schuttend hein, Het luide kaak'lend hoen, ja, alles brengt nu Zijn' schatting toe; wijl 't stroo er door gestrooid, Zijn rijkdom geeft; wat huis of keuken bieden, Zo 't slegts van dienst kan zijn, niets gaat te loor Zeer aanschouwelijk is onderstaande be schrijving van een paard, dat ingespannen wordt om te gaan ploegen: blz. 131: Het ros, kastanjebruin, met witte kol, Fier opgeregten hals en vuurige oogen, Zoo breed van schoft en knok, als vastgespierd, De staart omhoog en flodderend' de maanen, Komt willig toe en steekt het neigend hoofd In 't haam-tuig, nieuw voorzien met sterke reepen, Dus ook zijn maat; hen beiden wacht de ploeg. Op blz. 154 staat een alleraardigst tafereel tje: de koeien komen op de hoeve om daar gemolken te worden. (Het daarbij gebruikte woord „ontlasting" klinkt, helaas, weinig poë tisch), ze worden daarna naar de klaverweide gebracht en de meid kan met karnen begin nen. Jammer, dat de schrijver hier eindigt met de tegenstelling te accentueren tussen het ge zonde, levenslustige kind van 't platteland en haar zwakke, ziekelijke zuster uit de stad. Ook hier wordt geofferd aan de toen heersende mode. blz. 154: Doch welk een nieuw tafreel biedt gindsche hoeve! 't Koeiwagtstertje komt zingend, hupp'lend aan, Ontsluit het hek; de zwaar-gevleeschde koeijen, Met vollen uijer, staan, in éenen drom, En dringen door, verlangend, naar ontlasting, 4

Zeeuws Tijdschrift | 1952 | | pagina 6