No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Daarvan is een dankbaar gebruik gemaakt bij de feestelijkheden die een paar dagen later in Gent gehouden werden ter gelegenheid van de verjaardag van de Russische keizer. Men heeft toen de wijn uit kuipen gedronken! Gelukkig zijn de kozakken niet zo heel lang in Sas ge bleven. Het heeft slechts tot 1830 geduurd eer al hun schulden betaald waren, die hoofd zakelijk gemaakt waren voor lekker eten en veel, zeer veel, drank! Ook de Belgische opstand van 1830 is aan Sas niet onopgemerkt voorbijgegaan. 17 Oc tober van dat jaar, 's avonds om 6 uur, trok een ordeloze bende onder leiding van Ernest Gregoire, zich noemende commandant en chef van de expeditie in het noorden van Vlaan deren, de gemeente binnen. Ondanks alle mooie beloften hem gedaan, weigerde de toen malige burgemeester Van Frankenberg en Proschlitz zijn eed van trouw aan Neêrlands Koning te verbreken en slechts door zijn per soon en al zijn bezittingen schriftelijk te ver binden, ontkwam hij aan een gewelddadige ge vangenneming en wegvoering naar Gent. Ook de overige gemeentebestuurders weigerden ie dere medewerking. Na de publieke kas te heb ben geplunderd verlieten de mannen 29 Octo ber Sas van Gent weer. Eerst 30 November 1S30 werd het wettig gezag in ere hersteld en pas op 11 Januari 1831 werd de burger com pagnie door regelmatige Nederlandse troepen vervangen. Sedertdien is het alles pais en vree geweest tot aan de eerste wereldoorlog. Toen werd er aan honderden Belgische vluchtelingen onderdak verleend. Zo groot was het aantal vluchtelingen dat men voor hen een eigen kerk heeft ingericht in de machinehal van de toen pas nieuw gebouwde fosfaatfabriek. In de persoon van de Belgische pater Colpaert Pas- sionist, hadden de vluchtelingen hun eigen geestelijke. Met de afkondiging van de wapen stilstand kwam tevens een einde aan het be staan dezer Belgische kolonie, waaraan velen nu nog een dankbare herinnering bewaren. Wat in de 2e wereldoorlog is gebeurd, ligt nog vers in het geheugen, zodat zulks hier geen vermelding behoeft. Ook toen heeft het kanaal het lot van Sas van Gent helpen bepalen, zoals dat in de loop der geschiedenis zo dikwijls is gebeurd. Het ziet er naar uit dat dat zo blijven zal, dat Sas van Gent daarmede is vergroeid en daarmede een onvervreemdbaar geheel is gaan vormen. Het kanaal is de adel-brief van Sas van Gent, zonder hetwelk Sas nimmer was ontstaan. De thans gekende bloei is voornamelijk te danken aan de doortrekking van het kanaal naar Ter- neuzen in de jaren 1825 1827 op initiatief van Koning Willem I door de inmiddels be dijkte Braakman. Toen de afmetingen van ka naal en sluizen spoedig onvoldoende bleken voor de steeds toenemende scheepvaart, wer den in 18821885 belangrijke veranderingen aangebracht. In 1902 werd in Sas van Gent de toentertijd grootste sluis van Nederland gebouwd die nu allang te klein is en wellicht eerlang zal moeten verdwijnen. Daarmede zal dan een totaal-eind worden gemaakt aan de taak van Sas van Gent als „schuttinge voor de vaart" en zal men zich geheel moeten wijden aan de nieuw opgenomen taak van te zijn „het" industrie-centrum van Zeeuwsch-Vlaan deren. 39

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 15