Rienkrieërs ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 Jonger s, komt op, de rienkrieers kommen. De paeren der kop zit onder de blommen. Geslinterd bin d'aeren van maenen en staert, Dat bin de paeren vandaege wè waerd. Moe je Mort je is ziee, dat eit Joanes gedae, le is effen vo driee a an 't slintren gegae. En wier en wat kouwe, dan dronk ie een glas Dat mog van zen vrouwe, as ter ies was. Die op Mort je moe riee, eit an Joanes gedocht Een stuitje vo driee wat bitter gebrocht Eest ielk een stevige prop, Joanes maekt [d'overschot op Noe is Mort je eel mooi, mè leit Joanes in ['t ooi. Ook de jongers bin 't ankieken waerd Wat zitten ze flienk op de rik van der paerd Versierd bin der kielen en ook ulder oed Mee rozen zoo rood as der bloed Ze rien in een draf het durp nog is ronst Mee lachende oogen en lachende mond En Wullem kiekt uut nae Kee van Jan Spruut Wan dae wil en vanaeven is lekker mee uut En riedt en een pries af, dan is die vo Kee A bin 't ook segoaren, ie zd z'an der gé Ielk eit een meisje, waer an en kan dienke Waermee en vandaege is dikkels zd klienke. Achter de kerreke wordt 't rieen gestaekt Daer is een baene vo ulder gemaekt Da's ies van d'oppas, die eit dat gedae 's Aevens dae vo is en an 't werrek gegae Eest strooide ie zand, dat was het begin Toen paelen geplant mee touwen d'er in Ie staet in de baene mee lanse en riengen Een zak eit en vo mee oalerlei diengen Die angt vo zen beenen as het zeil bie een ram Ik gloove nie, dat en ooit bie zen meisje zoo [kwam Het is noe bie zesse, ie wil mè beginne 't Wordt zachtjes an tied, noe eest is verzinne. Jd, één riedt nae 't ende, twee bluuft mè stae Zoo moet het om beurte mee de nommers mè [gae Daer bin der een twintig, dus oarig wat De meeste nuchter, sommige d zat Nommer een zd beginne, zet zen paerd in een [draf Die riedt vast vandaege nog gin pollepel af Den tweeden zen paerd wil glad nie vooruut Noe komt mee een wisse d'oppaster Knuut Het paerd spriengt nae voren en laet er een [zucht Den oed van Kernelis vliegt deu de lucht De rienk ieng te nauwe, daerom was 't mis En ard gaet en zienge: ,,'t Is mis, 't is mis, asof ter gin rienk mir is". Zoo gaen ze mè vedder, nie oales is mis Wan k' en oore zeggen: „Den eesten eit Chris" En jae, oor, 't is waer, ie draegt a een lint Is in zen eige zoo bliee as een kind Ie spriengt in de ronte en liekent wè zot De kammeroas maeke oal zen segoaren kapot Mè oales is niks, ie laet mee zen sjouwe Mee zen oalen gaen z'en d'oogte in douwen Der wordt bie gezonge, gelache, gespronge De komme jenever gaet noe bie der ronst Ielk giet een lepel in de dorstige mond. As oale mensen, erreme en rieke Is ook boas Jan is komme kieke Ie za as pries mè is wat geve. D'oppaster roept: „Lank zd den leve Dat en lank nog bie zen zeune Op het groote of mag weune. Da zen air nie zd verschiete Dat en vé mag deu zen kele giete Dat ielkendeen der an moe dienke Om ook mè is een pries te schienke" De rieers en er nae geluusterd En der „oera" wier nie gefluusterd. 40

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 16