Rotterdam en Zeeland No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT Noe gaet het vedder, d wè een op steek Oor mè „Op steek, op steek, dat roep ik een [êele week"! 't Wordt drukker en drukker, binnen en [buten de touwen Dae staen a vé mannen en ook d vé vrouwen De zunne schient lekker, 't wordt noe vreet werrem Een reke jonge meiden staen errem an errem Ze zwoaie an de jongers en ebbe vé lol. Ze dienke an den aeven, wan dan wordt het [dol Dan gaen ze hosse mee ulder Arjaen Ze zulle der eige is goed laete gaen En onder het spriengen en onder het droaien Meugen de jongers ze kniepen en oaien. Op t einde den aeven, het rien is gedae. De paeren bin nae de stal toe gegae Ielk van de rieers is groos op zen pries Ze spriengen as gekke en lieke nie wies Ze gaen nae de meiden en pakke der errem Ze zweeten as paeren en ebbent' vreet werrem Noe nae ,,'t Leeuwtje" of „Reintje de Vos" Dae is de leute, dae kommen ze los. En laeter op d'aeven, in dreven, an dieken Dae zou je wat ziee, as je dae is gong kieken Wat ze dae doen zoo onderwege Dat zeg ik nie, dat wordt verzwege. L. C a t s m a n IJLEN mijn vader is met vier dochters en een zoon in 1889 naar Rotterdam geko men (uit Sluis, Zeeland) en zo is het met vele personen gegaan, die uit Zeeland en de vele omliggende dorpen van Rotterdam kwamen. De grootste oor zaak is wel geweest, dat er zo weinig verdiend werd in alle plaatsen in Zeeland en omgeving van Rotterdam. Wijlen mijn moeder en haar zusters moesten op hun tiende jaar allen hard op diverse landerijen medehelpen met aard appelen rooien om aan een klein weekgeldje te komen en door de vele geruchten dat er in Rotterdam zoveel kans op arbeid was vooral bij de diverse bootarbeiders-stakingen en de steeds meer uitbreidende havenskwamen veel z.g. domme krachten hun arbeid hier aan bieden." Dit brieffragment getuigt van de moeilijk heden waarmee het agrarische Zeeland in het laatst van de 19e eeuw worstelde: voor de vele monden was geen voedsel genoeg en dit bracht duizenden mensen op drift. Het fragment is ontleend aan het boek: „De groei van de grote werkstad. Een studie over de bevolking van Rotterdam" door Prof. dr P. J. Bouman en W. H. Bouman. De eerste schrijver is ons Zeeuwen wel bekend als oud-leraar aan de R.H.B.S. te Middelburg en als auteur van de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw en van de Z.L.M. Zij het onopzettelijk, is ook nu weer een belangrijk gebeuren uit de geschiede nis van onze provincie uit het duister naar voren getreden. Natuurlijk is het Zeeuwse as pect van het genoemde boek min of meer een bijproduct, maar Zeeland is na 1880 op zo danige wijze in het magnetische krachtenveld der zich dan snel ontwikkelende steden ge raakt, dat een bespreking van deze belang wekkende studie in het „Zeeuws Tijdschrift" niet mag ontbreken. Wij vinden hierin immers een uitvoerige analyse van een historisch ver schijnsel, dat de kern uitmaakt van de recente economische geschiedenis van Zeeland. In ons gewest breidde na 1880 de bevolking zich in een sneller tempo uit dan de bestaans- t) Verschenen bij Koninklijke van Gorcum Comp. Assen, 1952 4,90). 41

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 17