Thema con variazione ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 uren lang, de arbeidsbescherming was slecht geregeld. Geen wonder dat velen ten onder gingen en slachtoffer werden van politiek radicalisme en moreel verval. Pas de volgende, de tweede generatie kwam de machteloosheid en de rauwe opstandigheid te boven. Gezien dit feit en in acht genomen de herkomst van vele Rotterdammers, is het echter geen won der dat de S.D.A.P. en later de Partij van de Arbeid in Amsterdam en Utrecht meer voet aan de grond kreeg. Wij kunnen de lezer aanraden zelf het boek te raadplegen. Elke bespreking doet het on recht aan. De vele persoonlijke getuigenissen maken het tot een menselijk document, dat ons als het ware spelenderwijs invoert in de tem pel van de sociologie. Of zoals een recensent het uitdrukte: het boek laat zich als een ro man lezen. Vanzelfsprekend komt de aanpassing van migranten in onze dagen gemakkelijker tot stand. De sociale wetten en de grotere activi teit van kerk, overheid, vakbeweging en an dere collectiva dragen het hunne hiertoe bij. Voor emigratie daarentegen gaat dit minder op. Zij zal ook nu nog vele moeilijkheden op roepen. Ook uit dit oogpunt is het besproken boek van belang. Hieruit volgt, dat de argumenten die wij aan het verleden ontlenen, wel iets van hun sterkte hebben verloren. De bevolkingspoli tiek, die hierboven ter sprake kwam, moeten wij dus meer op directe Zeeuwse argumenten funderen. Wij moeten ons verzetten tegen het voortdurend afromen van de eigen bevolking. Dat er nog steeds grote psychische moei lijkheden te overwinnen zijn bij een massaal vertrek naar „de stad" is hier dan ook een versterkend nevenargument. Wij ontveinzen ons niet dat een volledig binden van de eigen bevolking onmogelijk is. Dit is trouwens een gelukkig verschijnsel, want de grote stad aan zich zelf overgelaten zou op den duur uit sterven. Drs M. C. VERBURG Thema: A B Borretje, De meester 'eid een snorretje, De meester 'eid een bokkebaerd, Daer a'ten mee nae schole vaert Variatie's in de trant van: Valerius DE MEESTER IS BEBAERD Stem: Pots hondert duysent slapperment (Almande Pekelharing De meester is bebaerd, besnord, met maenen als een leeuw. In school schryft hy op 't swarte bord end' leert er aen den zeeuw dat sterck in 't werck staet, die syn kracht slechts wacht van hooger macht; De spanjaerds jaegt hy uyt den schans op 't blincken van syn lans. Mr. Johan de Brune BANCKET-WERCK 't En is niet qualick verzint, dat de mans die in deughd en verstand tot volwassenheyd ghe- raken, daervan teecken gheven; daerom sal de meester zich den sierenden snor noch den vol len baerd verschonen. Simson is verseeckert bij zijne vijanden, doch als hem 't hair gescho ren is, valt hij als de vliegh in de webbe, die Delilah hem spon. Oock sullen de ouders den meester, die haer eygen kroos en lijf-spruyten den A - B leert, naer der nature rekeningh, voorzien van ge vulde borden op zijnen disch, opdat hij in ge- sontheyd ter schole vaeren kan. Gelijck dit bij de beesten te leeren valt, zal de meester alsdan verschoond blijven van de quellerijen der kinders, want: Vlieghen bijten magher peerden Zelden dat zij vette deerden. 44

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 20