ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 Wolffaertsdijc was tot diversche stede over- vloeyt en die dijcken ware tot veel stede inne, maer het hadde die meeste noot aende sluys, nochtans wast binne den selven winter weder beverscht. Noortbevelant brac eerstmael inne ontrent ter Loe over Wissenkercke, en tsanderdaechs brac die sluys te Boomvliet tusschen Emelisse en Cortgene in, so dat tlant binne drie daghen geheel en al int water stont. Tstedeken van Cortgene bekayde het selven met sommige dorpen, als Cats en Emelissen. Dandere hoepten datmen tlant daer na inden somer geverscht soude hebbe, dwelc niet en geschiede, so dattet noch alle daghe uit en in drijft, en en wort niet beverscht. Tlant van Schouwen overvloeyde mede tot diversche steden, en den dijc was aen die zuyt- side ontrent Bordendamme, Burch en Harnp- ste tot drie oft vier plaetsen in, so dattet lant ontrent XVII dage eert beverscht was, uit en in dreef. Maer dye van Ziericzee dedent be- verschen met grooter moeyten en costen. Tlant leet die meeste schade en thadde den meesten noot aende zuytside, tussche Bordendamme en zuytkercke, maer aende noortside van Schouwen, daer Noortgouwen en Dreyschere wel bepoldert zijn en was tlant noyt besouten. Duyvelandt overvloeyde tot diversche plaetsen, so dat alle tlant en polders van Du- velant besouten worden, behalven die polder van theer Jans landt, maer die polder van be- oostduvelant en van toosterlant wert binnen drie weken weder beverscht, en die ander drie prochien met dmeeste en tschoonste lant vloey- den alle de winter uit en in. Den dijc brack in tot drie ofte vier stede, duer grontbraecsele als op Viane en Gouwe- veer, daer deerste getije meer dan XXX heert- stede met een proper cappelle wech in zee vie len. In sinte Annen lant overvloeyden sommighe polders en die dijcken braken mede in, maer het werde corts daer na weder beverscht. Tlant van d'Tholen en ontrent Scherpenisse overvloeydet mede, en die dijcken ware seer ghebroken, maer si werden corts daer na we der ghemaect ende gherepareert. Int lant van Borssele dwelc aen zuytbeve- lant bedijct is overvloeyde ter selver tijt ses prochien, die den geheelen winter bleven uit en in drijvende, overmidts die groote gront- braecselen. Philippus lant overvloeyde mede, en die dijcken ware so seer gheramponeert, dat tlant dc geheelen winter uit ende in bleef drijven de En in desen voorscreuve storm en hooge vloet ghebuerde dat grootste iammer en ver driet in Zeelant dat gheen penne dat en soude conne bescrijven, wantter ontsprekelike veel beesten verdroncken, als koeyen, peerden, schapen, verekens, en and'beesten, die mette watere al daer hene dreve seer desolaet. En dat meer is, daer werden veel schoon huysen en hove, stapele van tarwe en van rogge, van gherste, van havere, en andere greyn van- d'vloet wech gedreve. En daer dreven veel stoven wech met menich hondert bale mee, die al bedorven en soncke. Maer dat meest te be- clage is datter so menich mensche ionc en oudt verdroncke diemen niet gehelpen en conde En daer waren so menich hondert mensche so manne en vrouwen die seer rijck waren, grote familie houdende, en groote dominacie heb bende, die dienaers en boden hielde, die na- maels selve hebbe moeten diene, en van huyse te huyse gaen mendiceren en broot bidden, twelc seer verdrieteliken was voor de ghenen die in weelde geseten hadden. En metter woone comende in dye omliggende lande van zeelant, zijnse met groten hoopen gestorven, die som mighe van rouwe ende melancolie, dye som mighe van hongher ende commer, als veel menschen wel kenlick is." Ook de Vlaamse kust werd geteisterd. Ne gen polders in het land van Cadzand, zesen dertig in de Vier Ambachten overstroomden. Maar evenals nu werd in 1530 het gebied van de Oosterschelde het zwaarst getroffen. Noord-Beveland bleef achtenzestig jaar on- bedijkt. Reimerswaal kwam de slag van 1530 56

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 10