ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 dere provincies, dat is bijna 7 van de be volking. De klein- en groothandel in de getroffen ge bieden is uiteraard geheel uitgeschakeld. De financiële vergoeding van 80 a 90 °/o van het inkomen van 1952 moet dit gedeeltelijk goed maken. Voor velen zal de bange vraag rijzen hoe de wederopbouw van hun zaak zal wor den gefinancierd; of zij niet te zware lasten op zich zullen moeten nemen. De meer provin ciaal gerichte groothandel lijdt voorzover deze niet direct is getroffen zware verliezen, door dat vaak een groot deel van de afzet is komen te vervallen. Waar de vaste kosten doorgaan betekent dit voor velen een ernstige aderlating. Deze bedrijven komen n.l. niet voor vergoe ding in aanmerking. In Middelburg en Goes zijn vele van zulke bedrijven gevestigd. Han delszaken, die van buiten Zeeland uit onze provincie bestrijken, zullen procentueel min der schade hiervan ondervinden, daar het slechts een klein onderdeel van hun clientèle betreft. Deze schadepost is niet te schatten, maar zal zeker tegenvallen. De economische eenheid van de provincie is n.l. voor lange tijd stuk geslagen. En zoals het bij de dijken ging, gaat het ook hier: op den duur vreet dit ver schijnsel alle economische eenheden aan. De verarming dringt tot in de uithoeken door. De roep om inschakeling van de middenstand bij de regeling der vergoedingen is dus alleszins redelijk. In dat geval zal een zekere compen satie optreden. De grootte van deze compen satie zal afhangen van de uiteindelijke schade vergoeding. Hoe redelijk een integrale vergoe ding van alle geleden schade ook is, het is de vraag of de Overheid hiertoe bereid is. Zij be denke echter dat het hierbij gaat om vele mil- lioenen. Het woord verarming is dus zeker niet misplaatst. Mutatis mutandis is dit ook van toepassing op het ambacht. Het hotel-, restaurant- en cafébedrijf had zware schade aan de inventarissen in de onder gelopen gebieden. Daarnaast is ook hier van groot indirect financieel nadeel sprake door het geringere verkeer. Van belang hiervoor is de vraag of het toerisme deze zomer tot vol doende omvang zal komen. Voorts zij hier gewezen op de schade die toegebracht is aan de openbare nutsbedrijven. Vooral de P.Z.E.M. heeft een enorme schade door verbroken verbindingen, ondergelopen transformatoren, apparaten, meters e.d. Vrij wel alle schakelstations in de geïnundeerde ge bieden kwamen onder water te staan, waar door het hoogspanningsnet onbruikbaar werd. Een groot deel van het debiet is voorts voor enige maanden komen te vervallen. De moei lijkheden van een redelijke electriciteitsvoor- ziening in onze provincie zijn hiermee weer groter geworden. Men denke b.v. aan het pro bleem der onrendabele gebieden. Ook verschil lende waterleidingbedrijven en gasfabrieken ondervonden veel schade. De schade aan de P.T.T. daarentegen is niet als Zeeuwse schade in engere zin aan te merken, omdat deze door het hoofdbedrijf wordt gedragen. Tenslotte vermelden wij in dit verband de omvang van de schade aan huizen en boerde rijen, welke slechts voorlopig en zeer globaal is. Daar waar het water nog niet is verdreven gaat dit nog steeds voort met zijn ondermij nende werk. Aantal in Zeeland getroffen huizen en boerderijen 1) Huizen Boerderijen Totaal Verwoest I 1000 1450 Zwaar beschadigd 1200 J Lichter beschadigd 6600 1000 7600 3650 Totaal 8050 3200 11.250 De totale herbouw- en herstelkosten worden ten naastebij geschat op 45.000.000,voor de boerderijen en 27.000.000,voor de woningen, in totaal dus op ongeveer 72.000.000, t) Gegevens van de Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland. 64

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 18