ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 Aan bedrijfsmiddelen, zoals kunstmest, zaai zaad, pootgoed, ziektebestrijdingsmiddelen, hooi en stro is een waarde verloren gegaan van naar schatting een half millioen gulden. Een aparte vermelding verdient de tuinbouw en in het bijzonder de fruitteelt. Voor de fruittelers is de schadepost wel zeer aanzienlijk. Want behalve dat door de zoutwateroverstromingen de fruitopstanden voor een zeer belangrijk deel als verloren kunnen worden beschouwd, wordt de fruitteelt zwaar getroffen door het feit, dat het zeker een aantal van 5 8 jaren duurt, voordat de nieuwe aanplant weer productief wordt. De bedrijfsschade is bij deze bedrijven groter dan bij de landbouwbedrijven. De kapi- taalschade aan de fruitopstanden betreft een areaal van 1200 ha, waarvan de schade nog niet geheel is te overzien, maar toch zeker een aantal millioenen guldens zal bedragen. 3. Schade aan producten. Dit betreft producten, die nog op de boerde rijen aanwezig zijn en dus nog niet zijn ver kocht. Bij een zeer ruwe schatting komt men voor Zeeland tot een bedrag van ruim 4 millioen. De totale schade aan grond, productiemid delen en producten van de landbouw ligt vol gens een zeer globale schatting in de buurt van de J 40 millioen. Hierbij is geen rekening ge houden met bedrijfsschade en de komende ver minderde productie tengevolge van de verzil- ting van de grond. 4. Herstelmaatregelen. Het is duidelijk gezien de hierboven ge noemde bedragen dat wanneer de finan- tiële gevolgen uitsluitend door de gedupeerden zouden moeten worden gedragen, de gevolgen voor hen katastrofaal zouden zijn. Immers be halve de hierboven genoemde schades is er de schade aan de dijken en de andere werken van de waterschappen en de „huisraadschade". Het moet dan ook als een zegen beschouwd worden voor de gedupeerden, dat door de Regering wettelijke maatregelen in het uitzicht zijn ge steld zowel voor de publiekrechtelijke licha men als voor particulieren, waarvan de bedoe ling is, dat zeer belangrijke bedragen voor her stel van de geleden schade uit 's Rijks kas be schikbaar zullen worden gesteld. Hoe deze wettelijke maatregelen zullen zijn, is uiteraard niet te zeggen zolang de Staten-Generaal zich hierover niet hebben uitgesproken. Voor een belangrijk deel zullen de maatre gelen geënt zijn op de maatregelen getroffen na de laatste oorlog. Zo zal het herstel van de grond in natura geschieden, waartoe behalve het cultuurtechnische herstel ook de gipsver- strekking en de z.g. herstelbewerkingskosten kunnen worden gerekend, dat zijn de kosten voor bewerking, bemesting, bezaaien enz. van de grond onder aftrek van de opbrengst. 5. Herstel en verbetering. Bij de combinatie van herstel gepaard gaan de met verbetering gaat het hart van de land bouwkundig ingenieur, die zijn normale werk vindt in het verhogen van de productiviteit van de landbouwbedrijven, sneller kloppen. Immers, wanneer het mogelijk is deze beide doeleinden tegelijk na te streven, zal de thans zo troosteloze toestand herschapen kunnen worden in een betere dan voor de ie Februari. Schier op elk gebied kan deze combinatie worden doorgevoerd. Op enkele onderdelen, die in het brandpunt van de belangstelling staan, moge ik iets dieper ingaan. Daar is allereerst de kwestie van het vee. De grote aantallen stuks vee, die verdronken zijn of naar elders zijn afgevoerd, doen de vraag rijzen, of het niet de moeite loont, indien hiervoor bij de gedupeerde belangstelling be staat, te komen tot een centrale aankoop van vee om daarmee te bereiken, dat een veebeslag van betere kwaliteit, dat bovendien vrij is van t.b.c., naar de bedrijven wordt teruggevoerd. Vooral voor een eiland als Schouwen-Duive- land, waar vrijwel geen boer zijn vee deze zo mer zal kunnen aanhouden, zou een algehele veeverbetering van grote economisch betekenis zijn. 86

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 40