No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT In de tweede plaats kan in talloze gevallen met vele variaties het herstel van de grond ge paard gaan met cultuurtechnische verbetering. Dit kan in het klein voor de boer, die b.v. zijn kromme sloot in zijn percelen wil vervangen door een rechte of met het afvoeren van stroomzand tegelijk een egalisatie van zijn per celen wil uitvoeren. Dit kan ook zijn de ver betering van het afwateringsstelsel van een waterschap, de verbetering van het wegenstel sel of verbetering van de verharding. Dit kan tenslotte ook zijn de uitvoering van een all round landbouwkundig en cultuurtechnisch verbeteringsplan door de uitvoering van ver kavelingswerkzaamheden. Onder normale om standigheden zouden deze all-round verbete ringen uitgevoerd worden onder toepassing van de ruilverkavelingswet. Onder de bepalin gen van deze wet is het namelijk mogelijk om te geraken tot: ie een doelmatig net van wegen en water lopen en voorzieningen te treffen voor een goede waterbeheersing. 2e een doelmatige verkaveling van de gronden behorend bij één bedrijf. 3e het cultuurtechnisch verbeteren van de grond door uitvoering van egalisaties en drainages. De gevolgen van de overstromingsramp maakt het werken met de normale ruilverka velingswet vrijwel onmogelijk en ondoelmatig. Immers door de overstroming zullen vooral in die gebieden, waar langdurige overstroming plaats vond, de afwateringsstelsels niet meer normaal functionneren. Gaat men nu de oude herstellen en na een aantal jaren in zo'n ge bied ruilverkaveling toepassen, waarbij wel licht nieuwe waterlopen zullen moeten worden gegraven cn oude moeten worden gedicht, dan zouden de kosten van deze gescheiden uitvoe ring hoger zijn dan wanneer beiden konden worden gecombineerd. Mutatis mutandis geldt dit ook voor de wegen. Verder zal grond ver loren gaan door kreekvorming achter de dijk- gaten. De bepalingen van de ruilverkavelings wet voorzien niet in maatregelen ten bate van de eigenaren van de verloren gegane grond. In sommige overstroomde gebieden komt een zeer sterk versnipperd fruitareaal voor. Wanneer geen verkavelingsmaatregelen zou den worden getroffen, zouden de boomgaar den wellicht weer op dezelfde plaatsen wor den heringeplant, waardoor uitvoering van ruilverkaveling in de toekomst vrijwel onmo gelijk zal worden. Tenslotte komen in de overstroomde gebie den veel kleine bedrijven voor. Cultuurtechni sche verbetering zonder sanering van de kleine bedrijven is maar een halve maatregel. Slechts indien deze te kleine bedrijven tot gezonde economische eenheden kunnen worden vergroot, kan het cultuurtechnische verbete- ringswerk, dat grote bedragen uit 's Rijks kas zal vragen, als geslaagd worden beschouwd. Bijgaand kaartje geeft een overzicht van de ï'uilverkavelmgs- cn herverkavehngsgebieden in Zeeland, die ofwel in uitvoering zijn, of waarvoor ruilverkaveling is aangevraagd. Te vens zijn hierop de overstroomde polders aan gegeven. Hieruit blijkt, dat veel overstromin gen hebben plaats gevonden in gebieden die behoefte hebben aan ruilverkavelingen. Bovenvermelde omstandigheden vragen die per ingrijpen dan de ruilverkavelingswet toe laat. De verwezenlijking van deze uitermate belangrijke bedrijfsverbeteringen kan slechts worden verkregen, indien de overstroomde ge bieden, die hiervoor op grond van hun agrari sche structuur in aanmerking komen, worden aangepakt op de wijze als in Walcheren is ge schied na de bevrijding. Voor dit eiland is een aparte noodwet door de Staten-Generaal aan vaard, welke wet voor een belangrijk deel ge- ent is op de ruilverkavelingswet, maar in be paalde opzichten verder strekt en de mogelijk heid biedt de bovenvermelde vraagstukken op te lossen. Tenslotte nog een enkel woord over het voor Zeeland zo belangrijke vraagstuk van de af damming van de zeegaten. Hoewel hierbij uiteraard belangrijke waterstaatkundige be- 87

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 41