De betekenis van onze duinen ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 van toeristenvervoer naar deze provincie, be halve dan misschien van uit België, niet veel verwacht moet worden zolang de hoofdver bindingen over Nederlands grondgebied met het overig deel van Nederland verbroken zijn. De juiste cijfers betreffende de beschadigde motorrijtuigen zijn nog niet bekend, doch een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat bij benadering in Zeeland de navolgende aantal len motorvoertuigen van beroepsvervoerders van de ramp hebben geleden: 80 vrachtauto's, waarvan 60 ernstig; 16 autobussen, waarvan 9 ernstig en 21 huurauto's, waarvan 10 ernstig. Tenslotte moge er nog eens de aandacht op gevestigd worden, dat uit de recente gebeurte nissen wederom gebleken is van welk een grote betekenis het vervoer is: afvoer van mensen, dieren en goederen, aanvoer van voedsel, kle ding, reddingsmiddelen en hulpmiddelen tot herstel. Railvervoer, wegvervoer, scheepvaart en luchtvaart hebben ieder naar vermogen daartoe bijgedragen. Dat het daarbij aan lei ding van het verkeer niet mag ontbreken ten einde opstoppingen in havens, op wegen en dijken te voorkomen, hebben de rampdagen eveneens bewezen. In een eventueel te stichten organisatie, wel ke in de toekomst centraal zal moeten optre den, indien zich calamiteiten van ernstige aard voordoen, behoren m.i. dan ook deskundigen cp vervoers- en verkeersgebied te worden op genomen. door Ir A. G. Wiersma LS des zomers de kinderen aan zee genieten van hun spel en de ouders eveneens hun lichamelijke en geeste lijke gezondheid herstellen door een onbezorgd verblijf aan het strand, beseffen slechts enkelen, welke betekenis de stranden en de daaraan grenzende duinen voor de vei ligheid en de bewoonbaarheid van het achter gelegen land hebben. Terwijl de fatale storm nog naklinkt in onze oren en de herstelwerken aan de zeewaterke ringen in volle gang zijn, doemen vele vragen op over de taak en de toestand van de stran den en duinen in ons waterstaatkundige stelsel. De zandmassa's van onze duinen en stran den zijn door de zee aangevoerd en door de wind tot heuvels gevormd. Niet alleen in oude tijden, neen, ook heden ten dage kan men plaatsen aanwijzen, waar aanwinning van zand en vorming van nieuw duin plaats heeft. Maar wispelturig als de zee is, neemt zij ook met haar golven en haar stromingen weer op vele plaatsen mee, wat zij vroeger heeft ge bracht. „Is dat nu zo erg?", zal de stedeling over enige maanden vragen, wanneer hij als zomer gast vertoeft in onze badplaatsen, die wij dan weer keurig hebben opgeruimd en fleurig heb ben aangekleed. En in verschillende Hollandse plaatsen zal men hem dan met een glimlach kunnen antwoorden, dat er geen levensbelan gen mee gemoeid zijn, doch alleen de financiële gevolgen nog een slechte nasmaak vormen. Maar anders staan de zaken voor de Zeeuw se kustvakken, waar de gulzigheid van de zee zo groot is, dat van de eertijds aanwezige dui nen weinig of niets is overgebleven, waar de invloed van de golfwerking door het grote verschil tussen hoog- en laagwater heviger is en waar de krachtige getijstromen langs de oevers trekken. In tegenstelling met de Hollandse kust is 92

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 46