Schadevergoedingen in 1906, 1911 en 1953 No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT wind zijn hun te sterk geweest, zij hebben slechts een „elastische verdedigingstaktiek" kunnen voeren. Ook schijnt de liefde voor de jacht zo ver blindend te werken, dat veel te weinig aan dacht is besteed aan de schadelijke invloed van de konijnen op de begroeiing en de be planting. Niet alleen zijn hun holen nadelig, maar hun vraatzucht, die vooral de jonge stekjes geldt, is ruïneus. En wat doen wij heden ten dage? Met de toename van de bevolking, met de betere economische omstandigheden van grote bevolkingsgroepen, met de roep om meer re creatieterrein en met de verbetering van de verkeersmiddelen wordt het bezoek aan de kuststrook jaar op jaar groter. In deze om standigheden wordt de behoefte aan toegang tot de duinen steeds sterker. Anderzijds heeft de storm van 1 Februari j.l. ons nog eens duidelijk gemaakt, dat de vei ligheid van de Zeeuwse bodem onze uiterste waakzaamheid en voorzichtigheid vereist voor het behoud van de duinen. Dit noodzaakt ons het duinbezoek sterk te beperken. De tegenstelling is duidelijk. Maar zoals vele andere tegenstellingen is zij gelukkig niet onoverkomelijk! Wij zullen van vrije doorkruising van de duinen moeten af zien, maar zullen de handen ineen moeten slaan om wandelpaden door onze duinen aan te leggen. En wanneer dit geschiedt, zal niet alleen onze veiligheid tegen de zee ermee gebaat zijn, maar ook de weligheid van de begroeiing en beplanting dusdanig toenemen, dat wij aan rijkdom van landschap hebben gewonnen. door Drs M. C. Verburg 1906 1911 1953. Bijna een halve eeuw is verlopen. In die tijd is een omwenteling tot stand gekomen in de opvattingen omtrent de verhouding individu-gemeenschap. Deze eeuw verdient voorwaar het predicaat sociaal, al interpreteren de diverse maatschappij-overtui gingen dit op uiteenlopende wijze. De oorlog van 19401945 heeft in iedere groepering een revolutionnaire ommekeer teweeggebracht, die zich o.m. weerspiegelt in een waarlijk sociaal schade-vergoedingsrégime. Als systeem verdient dit veel waardering, ofschoon de Zeeuwen, die drie maal in dertien jaar tijd werden getroffen, alleen een integrale vergoeding billijk vinden. Maar nog maals: het systeem is goed en in beginsel wa terdicht. Particulier initiatief en overheids steun vullen elkaar op gelukkige wijze aan. Het Nationaal Rampenfonds, bijeengebracht door een ontroerende gemeenschapszin, ver goedt de schade in de persoonlijke sfeer. De rampschadebureaux van het Ministerie van Financiën geven voorschotten op de geleden schade, die in de eerste bedrijfsbehoeften voor zien. Verschillende gemeenten hebben zich ook op dit gebied begeven. De Nederlandse Mid- denstandsbank verleent verschillende aanvul lende credieten, zodat in de bedrijfsvoering geen stagnatie behoeft op te treden. De defini tieve schadevergoedingen zullen binnenkort in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer wor den voorgelegd; over de omvang is op dit mo ment nog niets bekend. De oorlogsschadever goedingen echter konden niet integraal zijn vanwege de inflatoire effecten die hierdoor zouden optreden. Dit geeft moed, want de schade is thans veel geringer en bovendien in het kader van onze economie gemakkelijker te 95

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 49