No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT den bepaald en met behulp van fig. 9 kan dus de benodigde hoeveelheid gips worden vast gesteld. Verder is uit waarnemingen op proefvel den, waar verschillende wijzen van aanwen ding van het gips werden vergeleken geble ken, dat het gips het meest effectief werkt wanneer het direct na de najaarsbewerking over de grond wordt gestrooid. Verslemping en piasvorming (tekenen van beginnend struc- tuurverval) worden dan voorkomen. Toepassing in de practijk. Toen na de overstromingen van Februari dus getracht moest worden de theorie in prac tijk te brengen, stond men voor een paar grote problemen. De variatie in zoutgehalte van het over stromingswater en de duur van de overstro ming wisselden zo sterk, dat van gebied tot gebied, van polder tot polder en zelfs van perceel tot perceel sterk uiteenlopende verzil- ting van de bodemoplossing was opgetreden, hetgeen dus een sterke differentiatie van de natriumbezetting deed verwachten. Het zou dus noodzakelijk zijn een groot aantal natriumbepalingen te doen, hetgeen on begonnen werk was, gezien de omvang der overstromingen en het vele werk dat een na- triumbepaling vraagt. Wel was echter een buitengewoon groot aantal bepalingen van het zoutgehalte van de bodemoplossing verricht, zodat het maken van een z.g. zoutkaart mogelijk was. Nu is uitgegaan van de veronderstelling, dat er een redelijk verband zou moeten be staan tussen de hoeveelheid natrium in de grond en het zoutcijfer. Deze veronderstelling is gerechtvaardigd op grond van de uiteen zetting over het evenwicht tussen de in de bodemoplossing aanwezige- en aan het com plex gebonden ionen. Dit verband werd aan de hand van een 300-tal monsters nagegaan en dit bleek inder daad te bestaan. Op grond van het zoutcijfer en het slibge- Opbrengst in kg per ha Omschrijving normale knollen Kriel (boven) (beneden) Links14 ton gips per ha 41200 4600 Rechts :0 14800 7200 Fig. 8. Opbrengst van aardappelen bij 14 en o ton gips in 1948. m e Na per 100q grond in de laag 0-10 cm Fig. 9. Verband tussen de hoeveelheid natrium en de benodigde hoeveelheid gips. halte van de grond kon op deze wijze voor 6 verschillende zwaarteklassen en 5 zoutklas- sen aparte gipsnormen worden vastgesteld. Dat dit grote financiële besparingen met zich brengt, is voor iedereen duidelijk als men 107

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 11