Het kanaal in Zeeuivsch-Vlaanderen en zijn industrie ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 rekent dat gemiddeld de gips j 30,per ton kost. Nog groter is waarschijnlijk voor de landbouw het voordeel omdat het door deze differentiatie mogelijk is geweest het nuttig effect van het gips zo groot mogelijk te doen zijn en de totaal benodigde hoeveelheid gips (voor najaar 1953: 275.000 ton) binnen rede lijke grenzen te houden. Daardoor zullen alle gronden voor de winter en vlak na de na jaarsbewerking gips kunnen krijgen, waar door de verslempende werking, structuurver- val en piasvorming worden tegengegaan en de ontzilting wordt bevorderd. Tot slot nog enkele regels van Jacob Cats, welke nog eens demonstreren hoe men zich ook in vroeger tijd al terdege bewust was dat er extra risico's waren, maar dat men door verstandig boeren de moeilijkheden kon over winnen. want als de soute landen Nu waren vers gemaeckt en dat met vaste banden, Soo viel men aen den bou en saeyd 'er koolsaet in, En was 't geen harde vorst soo braght het goet gewin: Maar was de winter scherp en dat de jonge spruyten Bevrosen op het velt te midden van de kluyten, Dan gingh men met het lant een ander voordeel doen, Men saeyd 'er wintergarst of Vlaemsche Sucrioen, Of vlas, of roode terw, naer d'onervaren lieden Of braghten in het hooft, of ook met oordeel rieden: En was dan 't edel graen ter beurse wel gewilt, Soo was ons voorigh leet van stonden aen gestilt. door Ir C. A. L. Horstmann ET kanaal van Gent naar Terneuzen, volgens het hui dige tracé, werd op 18 No vember 1827 voor de scheepvaart opengesteld. Op dat ogenblik was er nog geen sprake van enige industrie. Eerst door de aanleg van de spoor lijn GentTerneuzen in 18 69 en Terneuzen Mechelen in 1871 begon dit gebied zich in dustrieel te ontwikkelen. Natuurlijk in de eer ste plaats Terneuzen, dat aan het beginpunt der beide spoorlijnen lag. Er ontstond een be langrijk overslagbedrijf, hetwelk profiteerde van de speciale spoorwegtarieven. De beide spoorlijnen waren n.l. Belgisch eigendom en door de gelijkstelling van Terneuzen met Bel gische havens bestond er een verlaagd tarief, dat tot de eerste wereldoorlog is gehandhaafd. De industrie in dit gebied was aanvanke lijk gebaseerd op de agrarische productie. De meekrap-cultuur in Zeeuwsch-Vlaanderen werd in 1870 geheel overbodig, doordat men uitgevonden had de kleurstof alizarine che misch uit koolteer te bereiden. Aangezien er in België al een flinke suiker- 108

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 12