ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 5 van die aard, die de provincie Oost-Vlaande- ren telt, onder toezicht heeft gesteld van de Provinciale Culturele Inspecteur en waar men eenvoudige cursussen organiseert voor biblio thecarissen van de volksboekerijen! De z.g. er kende bibliotheken krijgen ook in verhouding naar het aantal uitleningen per jaar provinci ale subsidie. Dezer dagen stond de Provinciale Biblio theek van ons gewest weer in het middelpunt van de belangstelling. Dergelijke instellingen zijn er maar twee in Nederland, namelijk in Zeeland en Friesland. De laatste heeft haar eeuwfeest pas achter de rug; over een paar jaar zal ook de Zeeuwse tot de honderdjarigen behoren. Mr. G. A. Fokker, lid van G.S. in 1859 kan men wel de geestelijke vader van de biblio theek noemen. Broekema was de man, die als bibliothecaris een systematisch karakter gaf aan de catalogi, die in het begin van deze eeuw verschenen. Aanvankelijk stond het verzamelen van al les wat er over Zeeland en Zeeuwen geschre ven werd, op de voorgrond. Dit heeft, dank zij ook het uitstekende werk van het Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen tot gevolg gehad, dat een prachtige ver zameling „Zelandica" bijeengebracht werd. Later werd de doelstelling algemener, al werd het primaire doel nooit uit het oog ver loren. In de lectuurvoorziening in Zeeland kan de Provinciale Bibliotheek een grote rol spelen. Dit wordt door het college van G.S. en in Den Haag duidelijk ingezien. Het is verblijdend dat de bibliotheek een steeds ruimere kring van lezers en belangstel lenden krijgt. Toch kan dit o.i. nog sterk toenemen, wan neer in bepaalde kringen ik denk b.v. aan het onderwijs op het bestaan en het belang van de Provinciale Bibliotheek gewezen wordt. Het gebeurt nog al te vaak dat men het eigen instituut passeert en zich rechtstreeks wendt tot de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Het is begrijpelijk, dat Walcheren en in het bijzonder Middelburg het meest van de biblio theek profiteren. Ook Westelijk Zuid-Beve land brengt nogal wat bezoekers. Maar ook de overige delen moeten veel meer van deze prachtige provinciale instelling gaan profite ren. Zoek nooit elders, als je het bij de deur vinden kunt! En het is mijn persoonlijke er varing al jaren dat de „service" in Mid delburg uitstekend is. De Provinciale Bibliotheek heeft ups en downs gekend. De zwaarste beproeving kreeg ze te verduren, toen 17 Mei 1940, het mooie gebouw in de Lange Delft, waar sinds 1899 de bibliotheek gevestigd was, in vlammen opging. Ongeveer 100.000 boeken gingen verloren. Gelukkig waren kostbare Zelandica en an dere boekwerken, waaronder een prachtige verzameling van incunabelen en post-incuna- belen, opgeborgen in de overwelfde kelders van het gebouw. Deze documenten kregen veel waterschade en het is dank zij veel zorg en onverpoosd werken van de assistent-biblio thecaris, de heer H. Pieters, dat er uiteindelijk nog zoveel blijvend gered werd. We denken hier onder meer aan de boekwerken uit de bibliotheken van Lodewijk XV en Mad. de Pompadour. Het werd een moeilijke tijd van opbouw en herstel. Hieraan heeft de heer Pieters zich van af 19401953 met volledige toewijding ge geven; het gevolg is, dat via de woning van hemzelf, het hulpgebouw op de Dam betrok ken kon worden. Door allerlei giften en legaten kon de bi bliotheek weer flink uitgebreid worden. Na de brand bezat de bibliotheek 20.000 boekwerken. Nu is het aantal weer tot 78.000 gestegen (in 110.000 banden). Het is verblijdend, dat juist de laatste jaren de belangstelling sterk groeiende is. Het was een gelukkig idee van de bibliothe caris, om zeer overzichtelijk gedrukte cata- 122

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 26