M Zeeuws Tijdschrift SVMH I NUMMER s 3 e A A RG AN G J U LI i 9 3 3 oorzaken van de schade voor de landbouw door overstroming met zont water en de middelen tot herstel door Ir J. J. Westerhof Inleiding N het z.g. watersnoodnum mer van het „Zeeuws Tijd schrift" hebben een aantal schrijvers de schade, dooi de overstromingen van 1 Februari aangericht, van verschillende kanten be licht. Doch in het kader van een overzicht van deze schade, was het niet mogelijk op details in te gaan. Post wijdt daarom aan het herstel van het productievermogen van de grond slechts een halve bladzijde. Gezien het feit dat wij hier in Zeeland in een uitgesproken agrarische provincie leven, waar dus vele mensen direct of indirect met de landbouwkundige vraagstukken in aanra king komen en, zoals genoegzaam is geble ken, ook vele anderen belangstelling voor de moeilijkheden van de landbouw tonen, is het zeker verantwoord op deze plaats wat meer aandacht te schenken aan de achtergrond van de problemen, waarvoor de landbouwer in de overstroomde gebieden komt te staan. De problemen zijn al van ouds bekend, waarvan de scherpe formulering door de ab ten Emo en Menko van het klooster in Witte- wierum in de 13e eeuw in hun beroemde kro niek een treffend voorbeeld is. toen was de aarde door zekere wer king der ziltigheid en der nachtvorst zeer ge makkelijk los te maken en scheen vet. De boeren verheugden zich over de makkelijk heid van het werken in zoo lossen grond en bijna overal werd meer dan gewoonlijk ge zaaid. O, blindheid en onwetendheid van het menschdom, dat door zijn gewaande weten schap en schranderheid in den strik geraakt, dien hetzelf heeft gespannen. Het zaad in de aarde begon zijn eerste mooie blaadjes te toonen maar de natuur was dor. Zij was dit, doordat zij geen voedende vochtigheid bezat, veeleer een door haar zil tigheid dormakende. Daarbij, hoe meer warmte de zon gaf, des temeer ziltigheid er naar de oppervlakte van den grond werd getrokken, zoodat de men- schen tot verzwaring hunner kastijding, zaad en arbeid verloren Men kan vaststellen dat tot de 20ste eeuw deze regels hun geldigheid hebben behouden. De oorzaak van de moeilijkheden wordt gevormd door een aantal veranderingen, die in de grond hebben plaats gehad tengevolge van de overstromingen met het zoute water. In de laatste 25 jaar zijn de bovengenoemde veranderingen intensief onderzocht en men heeft middelen gevonden om de toegebrachte schade tot een minimum te beperken. 99

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 3