No. 6 ZEEUWS TIJDSCHRIFT loosheid is een maatschappelijke kanker; op treden daartegen is een volstrekte eis. Wat is dan gezonder dan dat men de jongeren een nieuw vak leert waar zij mee het leven door kunnen als de landbouw geen plaats meer biedt. Uit de lagere technici komen soms goede industrieëlen voort, in ieder geval arbeids krachten waar Nederland behoefte aan heeft. Tholen zou zo een betere kans op industrie krijgen en wanneer dit niet gelukt dan is de ambachtsscholier toegerust met een kennis die hem elders waardevol maakt. De ongeschoolde daarentegen loopt kans in de massa te recht te komen. Natuurlijk konden zij tot nu toe naar Bergen op Zoom, waar een uitste kende technische school staat. Voor velen echter is die afstand te ver, wat nog meer voor het avond- dan voor het dagonderwijs geldt. In Noord-Brabant is het streven de pro vincie te bedekken met cirkels van ongeveer 12 km straal waarbinnen een ambachtsschool moet staan reeds ver gerealiseerd. Voor Tholen is het wenselijk zich hierbij aan te sluiten. Vandaar dat men tot de keuze Sint Maartensdijk, midden op het eiland kwam. Het bezoek aan de technische school te Bergen op Zoom is uit Tholen wel zeer gering. Alleen de stad Tholen maakt hierop een niet al te florissante uitzondering. De hoop is nu dat de belangstelling voor het technisch onderwijs in eigen geografische kring aanmerkelijk zal toe nemen. De instelling van zgn. symbioseklas- sen is hiertoe een uitstekend middel. Bij dit systeem krijgen leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere school les in handvaardigheid op de ambachtsschool. Behalve voor deze instelling zouden wij het pleit willen voeren voor meer aandacht van het Rijk voor het Thoolse land. Maar dit is een hoofdstuk apart. Decommissie die dit onderzocht heeft is met haar werk gereed ge komen. Over de belangstelling voor Tholen kan men zich met recht verheugen. Tholen is een deel van Zeeland en mag niet vergeten worden. Moge het bovenstaande in dit licht worden bezien. De critiek beoogde opbouwend te zijn. Waar men het er niet mee eens is de ko lommen van het Zeeuws Tijdschrift staan open M. C. V. ABONNEMENTEN De abonnementsprijs van bet Zeeuws Tijdschrift bedraagt voor Nederland 7,50, voor België frcs 125,in beide gevallen franco per post. Men abonneert zich voor een hele jaargang, bij vooruitbetaling te voldoen; op zegging dient te geschieden vóór 1 Sept. De prijs van losse nummers bedraagt resp. 1,50 of frcs. B. 25, Postrekening no. 480610 ten name van het Zeeuws Tijdschrift, Middelburg. BRIEVEN EN STUKKEN voor de redactie en boeken ter bespreking zende men aan de redactie-secretaris: Drs M. C. Verburg, Kastanje laan 11, Middelburg. Ongevraagde bijdragen worden bij niet-plaatsing terug gezonden, mits retour-porto was ingesloten. Alle cor respondentie, die de redactie niet betreft, richte men aan de administrateur P. J. van der Koorde, Veerse Singel 178, Middelburg. 153

Zeeuws Tijdschrift | 1953 | | pagina 31