Sir Cornelius Vermuyden ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i bijzonder belang voor het culturele leven van de gehele streek, omdat het hierdoor mogelijk zal zijn ook grotere gezelschappen aan te trek ken, geheel in de lijn van de ontwikkeling, welke het Provinciaal Bestuur voor ogen staat. Dit is dan, wat ik U meende te moeten ver tellen over de herbouw van Oostburg. Ik heb gedacht U niet te moeten vermoeien met cijfers, schade-bedragen, bouwsommen, kosten van openbare werken, statistieken enz., maar de lezers, waaronder zich vermoedelijk vele leken zullen bevinden, een indruk te geven van de herbouw, van de moeilijkheden hieraan verbonden, maar ook van het mooie, fasci nerende werk, zoals ik dit, tenslotte zelf ook leek, heb mogen meemaken. een ondernemende Zeeuw (i 15901677) door Dr W. J. Noordhoek EZE qualificatie wil niet zeggen, dat het hier een uit zonderingsgeval geldt, in tegendeel, ondernemende Zeeuwen zijn er altijd ge weest. Op het gebied van de handel in de eerste plaats. De resultaten van hun ondernemingsgeest kan men nog heden ten dage bewonderen in hun vorstelijke wo ningen te Middelburg, die op de Keizers gracht niet misstaan zouden. Dat de Zeeuwse durf in krijgsdienst gewaardeerd werd, ligt voor de hand; iedereen denkt dadelijk aan Michiel de Ruyter en de Evertsens. Bovenal echter blijkt ondernemingsgeest, gepaard aan taaie volharding, in de strijd der Zeeuwen met het water. We zullen zien, dat de Zeeuw, wiens naam hier boven staat, in deze strijd bewonderenswaardige dingen gepresteerd heeft. Maar we willen daar niet op vooruit lopen en eerst constateren, dat die zo gevaar lijke erfvijand ook als bondgenoot optreden kan. In de Tachtigjarige Oorlog b.v. werd een deel van Zeeuwsch- (toen Staats-) Vlaan deren om strategische redenen onder water ge zet. Jacob Cats, ook een ondernemende Zeeuw, kwam op het lumineuze idee dat on dergelopen land, in de buurt van Groede, te kopen (voor zeer lage prijs!) en het te laten droogleggen. Dit werk leverde hem fabelach tige winsten op en legde de grondslag voor zijn enorm vermogen. Hier, bij deze onderne ming in Staatsvlaanderen, was ook werkzaam een jongeman uit Tholen, die waarschijnlijk 1590 te St. Maartensdijk geboren was. Het was Cornelis Vermuyden, behorende tot een aanzienlijke familie, die, blijkens een oorkon de van 1315 toen reeds in Tholen gevestigd was. In St. Maartensdijk ligt nu nog de Muye- polder, terwijl de naam Vermue in Zuid-Beve land vaak voorkomt. Cornelis' vader was Gil les van der Muyden, schepen van St. Maar tensdijk, zijn moeder Sara Werckendet, doch ter van de Zierikzeese burgemeester Lieven Werckendet, die, als alle Schouwse magistra ten zich veel met indijkingen bezig gehouden had. De belangstelling voor „dijckagie" zat de jonge Vermuyden dus in het bloed. Een fami lierelatie zou op zijn levensloop een buiten gewone invloed hebben. Zijn zuster Cornelia n.l. was gehuwd met de Thoolse burgemeester Joachim Liens. Deze werd in 1618 door de Staten-Generaal, samen met Eduard van Dus- sen, van Zutphen, en Jan van Goch, van Delft, naar Engeland afgevaardigd met een diplomatieke zending. Het ging over zaken 8

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 10