No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT dag gekozen. Twee jaar eerder, in zijn Journaal voor het jaar 1661, schrijft deze over zijn reis naar Engeland, dat hij bezoeken bracht aan Gres hamcollege en aan Windsor, in gezelschap van Cornelius Vermuyden en anderen. Vermuyden Jr woonde in een huis in Chan nel Row, Westminster, en leefde op zeer grote voet. Die royale leefwijze is waarschijn lijk de oorzaak, dat bij zijn dood in 1693 zijn zaken hopeloos in de war waren. De uit zijn insolventie voortspruitende processen, en dat waren er niet weinige, zijn voor ons alleen in zoverre van belang, als daaruit blijkt dat hij bij zijn dood bezitter was van de eigen dommen in Sedgmoor en Wirksworth. Daar mee is bewezen, wat we reeds eerder zeiden, dat Sir Cornelius deze eigendommen nooit van de hand had gedaan. 'Van diens leven van 1656 tot zijn dood in 1677 weet men zeer weinig. Het is met on waarschijnlijk, dat hij het geraden vond, zich wat achteraf te houden. Dit in verband met zijn verhouding tot 'Cromwell, nadat hij jaren lang de gunsteling des konings geweest was. Wie boter op zijn hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan. Als het zijn bedoeling ge weest is, vergeten te worden, dan is hij daarin wonderwel geslaagd. Eerst kort geleden ont dekte men het juiste jaar van zijn dood in het begrafenisregister van St. Margaret, Westmin ster. Daar vindt men de eenvoudige aanteke ning, dat Sr Cornels Vermooden (sic!) op 15 October 1677 in die kerk begraven is. Hij was 87 jaar oud geworden en stierf vermoedelijk in het grote huis in Channel Row, Westmin ster, dicht bij de kerk van St. Margaret. Wat een merkwaardige loopbaan! Geboren in een klein stadje in Zeeland, maar later de gunsteling van twee Engelse koningen; door de drooglegging van grote gebieden voor En geland van enorme betekenis en toch in zijn hoge ouderdom vrijwel vergeten. Het karakter van deze merkwaardige man willen wij trach ten te begrijpen. Naar te vrezen is, was de drijfveer van zijn handelingen verregaand- egoïsme. Een van de vele staaltjes, die daarvan te geven zouden zijn, is zijn verzet tegen scha deloosstelling der bewoners van Fishlake en omgeving, toen deze zich erover beklaagden, dat door de mooie kanalen van Vermuyden hun tot nog toe droge landerijen onderliepen. Al heel onsympathiek is zijn houding tegen over de zoon van zijn vriend Sir Robert Heath. Toen deze overleden was, moest de zoon een proces voeren tegen Sir Cornelius over zijn aandeel in de loodmijn te Wirks worth. Sir Robert en Vermuyden waren sa men de eigenaars geweest, maar de laatste dacht na de dood van zijn compagnon kans te zien het gehele bezit te annexeren! Een karak tertrek, die trouwens aan vele van zijn tijd genoten eigen was, is zijn ongebreidelde zucht tot het voeren van processen, wij zagen dat reeds. Dat heeft voor ons deze goede kant, dat we uit de processtukken allerlei kunnen op diepen, dat ons anders verborgen gebleven zou zijn. Verheffende lectuur bieden deze vergeel de documenten in de meeste gevallen niet. Maar we mogen bij de schaduwzijden van dit karakter niet blijven staan. Het ligt voor de hand, dat iemand, die in het leven zo'n succes had, velen jaloers moest maken en ja loersheid sluit een eerlijke beoordeling uit. Die eerlijke beoordeling was in dit geval toch al moeilijk, omdat Vermuyden een dominerende en agressieve persoonlijkheid was, meer ge schikt om zijn eigen doeleinden te bereiken dan om vrienden te winnen. Als krachtmens schroomde hij niet de gevolgen van zijn han delingen te dragen. Als een goed bokser was hij altijd gereed om evenveel terug te ge ven, als hij moest incasseren en liefst meer. Dikwijls tactloos, maar altijd vindingrijk en overlopend van energie. In zijn recente werk „Vermuyden and the Fens" schrijft L. E. Har- ris bij het portret door Van Mierevelt, (welks authenticiteit niet vast staat): „Sir Cornelius kijkt met die vastberadenheid, die hem zover bracht en onder zoveel omstandigheden trouw bleef, ook met iets van die agressiviteit, die hem in zijn eerste tijd misschien goed te pas 15

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 17