ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i van de Stichting Zeeland, daarbij geassisteerd door de Provinciale Culturele Adviesraad, om op zeer bescheiden wijze en aangepast aan onze tijdsomstandigheden, de traditie van het Landjuweel terug op te nemen. Pracht en praal zullen aan deze feestviering ontbreken.. Geen rederijkerskamers maar amateurtoneelverenigingen van onze steden en dorpen zullen elkaar bekampen. De weidse naam voor dit gebeuren is geen vlag, die de lading dekken moet, maar een symbool. De rederijkerskamers, met hun belangrijke taak in het geestelijke en sociale leven van de late Middeleeuwen, zijn in de loop der jaren ineengeschrompeld tot toneelverenigingen. In het zuiden zijn er nog enkele, die de Middel eeuwse traditie hebben gehandhaafd. Zo b.v. de Fonteynisten in Gent! Hier en daar bestaat zelfs een streven de oude Rederijkerskamers her op te richten uit de kern der plaatselijke toneelgroepen. Een aardig streven in onze tijd van staal, beton en atoomenergie. Kan zoiets „bij ons in Zeeland" ook niet gebeuren? Het doel van het Zeeuwse Landjuweel. Wij leven in Zeeland ook in cultureel opzicht te veel naast elkaar. Zo weet een toneelvereniging in Middelburg practisch niets van de prestaties van zusterverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen en omgekeerd. De be doeling van het Eerste Zeeuwse Landjuweel is een eerste inventarisatie van wat we in onze provincie bezitten aan dilettantentoneel. Uit deze peiling kunnen straks conclusies getrok ken worden en bepaalde initiatieven geboren worden, die trachten het peil van het lief hebberstoneel op hoger plan te brengen. Als dit bereikt kan worden is het Land juweel in alle opzichten geslaagd, ook bij deze zeer eenvoudige opzet. Algemeen is in ons land het streven merk baar om deze belangrijke hefboom van onze volkscultuur te reviseren. Wij lazen dat in Amsterdam b.v. een avondtoneelschool voor amateurs is opgericht, waarin door zeer voor aanstaande docenten, lessen zullen gegeven worden in dictie, declamatie, bewegingsleer! Het Zeeuwse initiatief vormt een facet van dit landelijke streven. En we slaan er onge twijfeld een uitstekend figuur mee. Er kan en er moet nog zo ontzaglijk veel gedaan worden. Als al onze toneelverenigingen dit begrijpen willen, en met enthousiasme mee werken aan dit streven, kan hieruit veel goeds geboren worden. Wat de plannen zijn. Alle toneelverenigingen in de provincie hebben een uitnodiging ontvangen om aan het Landjuweel mee te doen. Ze hebben slechts de naam van het stuk dat ze spelen zullen en de datum op te geven. Kosten voor de deelnemende vereniging brengt de deelname niet mee. De organisatie is in handen van de toneel commissie van de Culturele Adviesraad, aan gevuld met vertegenwoordigers van de Toneelbonden (N.A.T.U.; W.K.A. en West- Zeeuwschvlaamse toneelbond). „Toneeldra ken" zullen niet voor beoordeling in aan merking komen. De opvoeringen worden beoordeeld door een tweehoofdige jury, waar in de Nederlandse Amateur Toneel Unie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel vertegenwoordigd zijn. Voor de eerste maal kan men inschrijven in drie klassen. De be oordeling ligt voor alle verenigingen gelijk. De officiële indeling in drie klassen zal ge schieden na de jury-beoordeling, dus na het beëindigen van het Landjuweelconcours. Als bekroning van de wedstrijden zal in Zeeuwsch-Vlaanderen de feestelijke Provin ciale Landjuweeldag gehouden worden. Hier op zullen de drie hoogstgeplaatsten hun stuk nogmaals spelen. De hoogstgeplaatste zal op die dag het Landjuweel in ontvangst nemen. Het ligt zelfs in de bedoeling aan deze dag(en) een meer algemeen cultureel cachet te geven. Daarover kunnen we nu nog geen bijzonderheden vermelden. 24

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 26