No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT gon, zelfs reeds voordat er begaanbare toe gangswegen waren. Het was dan ook een zeer verheugende dag voor Oostburg, toen op ié April 1948 het eerste, geheel nieuw opge bouwde zakenpand in het centrum geopend kon worden. Dit voorbeeld werkte aansteke lijk, men begon tekening in het centrum te zien en er kwam een ware „run" op de her bouw. Deze aanpak was gelukkig en verstan dig, omdat zij, die toen gebouwd hebben, niet afhankelijk zijn geweest van bouwvolume en andere later ingevoerde beperkende bepa lingen, maar bovendien geprofiteerd hebben van aanmerkelijk lagere bouwkosten. Na de goedkeuring van het herbouwplan werd ook terstond de onteigening ter hand ge nomen, welke noodzakelijk was voor de her indeling van de gemeente, vooral omdat meerdere straten of pleinen geheel anders kwa men te liggen dan vroeger het geval was en waardoor het dus voor de getroffenen in het algemeen gesproken onmogelijk was om op de vroeger ingenomen plaats te herbouwen. Naar gelang van noodzaak hebben de onteigeningen zich over langere tijd uitgestrekt, en zelfs thans zijn er nog enkele te wachten. Over het algemeen verliepen de onteigeningen zonder bijzondere tegenkanting, omdat men ervan overtuigd was, dat er een verandering moest plaats vinden. De vergoedingen werden vast gesteld door onteigeningsdeskundigen en vielen over het algemeen nogal mee, hoewel er be paalde onbillijkheden waren, waarvoor helaas geen oplossing mogelijk was. Aan de andere kant waren er soms ook meevallers voor be trokkenen, als men b.v. de gelukkige eigenaar was van een bessenboompje, kreeg men de ge schatte jaar-opbrengst van 5,elf maal uitbetaald, dus 55,voor één boompje, dat een werkelijke waarde heeft van rond een Luchtfoto anno 1951. 5

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 7