No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT heid, te voorkomen. Zo is Oostburg dan tot op zekere hoogte een staalkaart geworden van alle mogelijke architectuur (of wat daar soms voor doorgaat), van zuiver functioneel tot een middeleeuws trapgeveltje toe. Lag het accent van de herbouw in het centrum, ook in de om het centrum gelegen straten werd al spoedig herbouwd, terwijl daarnaast de gemeente ter voorziening in de woningnood na aanvankelijk ongeveer 200 noodwoningen te hebben geplaatst overging tot de bouw van een 200-tal woningwetwo ningen. Uiteraard immers moesten tal van vaklieden, ambtenaren en anderen, wier aan wezigheid voor de materiële of geestelijke her bouw noodzakelijk was, ondergebracht wor den, zodat hier op groter schaal een oplossing moest worden gevonden. O.a. werd gebouwd het reeds eerder genoemde complex van 152 woningen, waarvoor de houten bestanddelen kant en klaar uit Finland werden aangevoerd. Hier is een aardige woonwijk ontstaan, buiten het nog bestaande noordelijk bastion van de vroegere vesting en omgeven door een uit stekend gegroeide beplanting, welke werd ver zorgd door Staatsbosbeheer overeenkomstig advies van de Commissie Overleg Landschaps herstel. Ook andere plantsoenen werden in de gemeente aangelegd en wel volgens advies van Mien Ruijs, tuinarchitecte van de Firma Moer- heim te Dedemsvaart. Het wat kale en nieuwe, dat een juist opgebouwde plaats nu eenmaal heeft, is hierdoor weggenomen. Tegelijk met de openbare werken werd een geheel nieuwe riolering met een bijbehorende zuiveringsinstallatie aangelegd, terwijl uiter aard ook de straatverlichting en enkele andere voorzieningen werden gemoderniseerd. Inmiddels bleven de particulieren, zij het in vertraagd tempo tengevolge van het ontbreken van voldoende bouwvolume, doorgaan met de herbouw van hun verwoeste panden, zodat thans iets meer dan de helft van de vier hon derd verwoeste panden herbouwd zijn. Door verschillende factoren heerst er thans een bui tengewone bedrijvigheid in nieuw- en her bouw, waardoor aan het einde van 1954 ver moedelijk gezegd kan worden, dat de herbouw reeds voor drie vierde gedeelte is voltooid. Dan nog een enkel woord over de niet directe particuliere herbouw, n.l. die van openbare en enige andere belangrijke ge bouwen. Van de vijf in Oostburg aanwezige kerken werden er vier verwoest, doch ook reeds weer herbouwd, terwijl ook de scholen, die ver woest waren, herbouwd zijn, en het zelfs mo gelijk is geweest twee scholen, die niet ver woest maar wel beschadigd en verouderd waren, nieuw op te bouwen. Voorts verrees op nagenoeg dezelfde plaats, waar de pas in 1940 nieuw gebouwde eerste watertoren stond, die echter in 1944 werd opgeblazen, een nieuwe, schoner en gaver nog dan de eerste, een sieraad, niet alleen voor Oostburg, maar een baken tevens ook voor de gehele streek. Ook verkreeg Oostburg een monumentaal Rijks kantoorgebouw, gelegen aan het snijpunt van Markt en Ledelplein, voor beide pleinen een waardige afsluiting vormend. In dit gebouw zijn ondergebracht de dienst van belastingen, het kantongerecht, het arbeidsbureau en de Stichting van de Landbouw, een goede oplos sing van het probleem van onderbrenging van diensten, waarmede Oostburg steeds te kam pen had. De plannen voor een nieuw raadhuis en een cultureel centrum zijn geheel gereed en zullen hopelijk in 1954 tot uitvoering gebracht kun nen worden. Het cultureel centrum is van een Kijkje tussen pilaren van peristyle herbouwde R.K Kerk op het in aanbouw zijnde centrum. Foto Panorama

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 9