ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 Vervolg van pag. 43) De botvisserij van Tholen. De jaarlijkse productie bedraagt hier 20.000,En ook deze tak zal met de af damming worden uitgeroeid. In de weergave van het visserij-rapport hebben wij opzettelijk bij elk hoofdstuk de aangevoerde argumenten tegen de afdamming achterwege gelaten. Zij laten zich afzonderlijk als volgt samenvatten en commentariëren. 1. Afsluiting der zeegaten betekent het op heffen van de verzilting (de verdroging wordt niet genoemd) voor land- en tuin bouw. Dit, aldus het rapport, zal misschien leiden tot meerdere welvaart. Misschien, want de afzet van agrarische producten is zeer wisselvallig. Tegenover dit onze kere voordeel staat de zekerheid, dat de visserij ten onder gaat. Natuurlijk betekent meer productie niet zonder meer een grotere geldopbrengst. Potentieel echter ligt er bij een voor meer dan de helft ondervoede wereldbevolking nog een enorme afzet braak. Bovendien is Nederland agrarisch allerminst zelfgenoeg zaam en breidt onze bevolking zich steeds meer uit. 2. Men wijst het argument van de vereiste hogere veiligheid af. In feite gaat het reeds lang in wezen om het tegengaan van de verzilting. Voorts damt men toch ook de Westerschelde niet af. Tenslotte is er een ander middel, n.l. verhoging en verzwa ring der dijken. Vroegere plannen beoogden inderdaad vooral een bestrijding van de verzilting. Sedert i Februari 1953 is echter de veilig heid ons eerste doelwit geworden. Dit is en blijft ons wel heel duidelijk voor ogen staan, ook als het windstil is! Verhoging en verzwaring der dijken zal blijkens het rapport van de Delta-commissie minstens zo duur komen en in plaats van landwinst ontstaat er dan nog landverlies. De Wes terschelde wordt (nog?) niet afgedamd, omdat de wereldstad Antwerpen daarmee zijn verbinding met de zee zou verliezen. Prof. Thijsse heeft ondertussen zich wel degelijk in deze zin uitgelaten, al zal dit plan pas later aan de orde komen. 3. Men bepleit een gulden middenweg, n.l. het afsluiten van het Haringvliet en het Brouwershavense Gat, om rond de Oos- terschelde de dijken te versterken. Ook dit is een duurdere oplossing, die bovendien Zeeland in zijn isolement laat. De nieuwe kansen, die onze provincie met een volledige afdamming krijgt, zouden daarmee verspeeld worden. 4. De kapitaalinvesteringen in de visserij worden waardeloos; de werkloosheid zal toenemen en omscholing voor werkloze vissers is een zinledige frase. Inderdaad liggen hier bezwaren, maar de winst zal vele malen groter zijn. De geschiedenis kent vele van deze voor beelden op nog veel grotere schaal. Aan het eind van de Middeleeuwen verzandde het Zwin en daarmee kwam Brugge tot verval. Aan het eind der 18e eeuw werd de Engelse wolnijverheid fabriekmatig ge organiseerd, waarmee het handwerkbedrijf en daarmee de arbeiders aan het ver pauperen werden prijsgegeven. Voor deze mensen is weinig of niets gedaan, maar niemand zal in onze tijd getroffenen aan hun lot overlaten. Aan de vissers zal vol komen recht moeten geschieden, dat merkt ook de Delta-commissie op. Helaas vergt elke technisch-economische vooruitgang zijn slachtoffers. En voor een gezonde en zich uitbreidende bevolking is er geen tijd voor rust. De publicatie over de Zeeuwse visserijen herinnert ons er hopelijk ten overvloede aan, dat het hier uiteindelijk om de mens gaat. Zeeland zal zich de historische verdiensten van de visserij bevolking te zijner tijd weten te her inneren! M. C. V. 46

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 18