Van voorjaarsfeesten, broodvogels en de Zeeuw se Palmpasen No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT door P. G. Rotte NZE heidense voorouders vierden reeds feest ter ge legenheid van de intrede van de lente. Er werden grote offerfeesten gehouden ter ere van de vruchtbaar heids-demonen. In later eeuwen vonden er in onze lage landen voorjaars- en lenteomme gangen plaats. Nog in de late middeleeuwen schijnt dit gebruikelijk te zijn geweest. Zo uitte men z'n vreugde over de komst van het voor jaar. „die winter is vergangen, ick sie der Meien schijn" En nóg, heden-ten-dage, zijn wij blij als het gedaan is met de winter, als het lente wordt. In allerlei toonaarden wordt de lof van de lente gezongen, op vele manieren blijkt de vreugde en de vrolijkheid om het voorjaar. Zo is in Twente nog gebruikelijk „het voor jaar verwelkomen" met de versierde „paas- staak". De lange stok wordt versierd met vlaggetjes, groen en een broodvogel, als attri buten van de lente. Heel bekend zijn ook de voorjaarsfeesten in Limburg. Vooral in het plaatsje Noorbeek was het jarenlang gebruike lijk om een zgn. „Mei-den" te planten voor de kerk. In een lange stoet ging men door de groenende velden en over de glooiende heu vels, de jonge „Mei-boom" meevoerend, naar de aangewezen plaats om de boom te planten. Het ligt wel heel erg voor de hand dat hier mee allerlei religieuze bedoelingen samenhin gen, doch de grondslag van dit alles was toch dat men een heidens gebruik voortzette: Na melijk het brengen van offers aan de natuur - demonen, hier in de vorm van het planten van een boom. Vele van deze, en andere ongenoemde, voorjaarsgebruiken kan men geconcentreerd zien in het lopen met de palmpaas op Palm zondag, de Zondag vóór Pasen. Tot in de dertiger jaren was de palmpaas nog in vele streken van ons land te zien. Later nam de belangstelling weer wat af en het is een ver heugend verschijnsel dat we nu een toenemen de belangstelling kunnen constateren. Aller- wege gaat men in de palmpaas weer het fees telijk attribuut van de jonge lente zien, het symbool van de herleving in de natuur. En die belangstelling heeft zich niet alleen ge openbaard in een passieve waardering, maar zij heeft in menige plaats geleid tot activiteit en vrolijke zelfwerkzaamheid van jong en oud, rijk en arm, bij het optuigen en triom- 47

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 19