ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. z Wisse denken. Ze verwaarloost haar huishou den en erger: haar kinderen. Tot zover klopt het wel, wat er op de flap staat. Dat ze slechts de knecht liefheeft, is evenwel een fraai woord voor een lelijke situatie: uit niets blijkt haar liefde; meer dan het verlangen naar intieme omgang met Bas die zij overigens voortdurend ordinair af snauwt zal geen lezer in Sofie Barra kun nen ontdekken. En als Bas niet te bereiken is, is er nog een dijkwerker Van der Slikke, remplacant. Natuurlijk bestaat het type-Sofie, al is het niet in de buurt van Ovezande. Om van dit ziekelijke type een boeiende figuur te maken, moet men Vestdijk heten. Nog niet zo lang geleden gebeurde het er gens in Zeeland, dat een boer door de her verkaveling een stuk land verloor. Hij ging van het ene bureau naar het andere om zijn akker te redden, om de beslissing ongedaan te maken. Vergeefs. Toen begon die boer te malen. Op een dag vond men hem op het veld. Zijn handen klauwden in de grond, zijn grond. Sterke armen moesten hem van de bodem afplukken en in het dwangbuis wringen. Hier is sprake van een conflict, de moeite van het beschrijven waard; dit is een gegeven voor een streekroman. Wie deze boer op zijn akker kan zetten, onder de Westkappelse vuurtoren of, meer recent, in de macabre vlakte tussen Kruiningen en Krabbendijke, die zal Zeeland een waardige streekroman schenken. Het is onbegrijpelijk, dat op het omslag van Sofie Barra het leeuwtje van Leopolds Uit geverij prijkt! L. W. d. B. 5. P. Reyne: OORLOG OVER SLUIS Aan chroniqueurs in woelige tijden heeft het nooit ontbroken. Slechts het Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie kan bij benadering zeg gen, hoeveel plaatselijke beschrijvingen van oorlogsgeweld en -ellende er in 1945 en vol gende jaren in Nederland verschenen zijn. Ik schat de waarde van deze boekjes hoog. Het is waar, de schrijvers memoreren gemeen lijk slechts plaatselijk nieuws, dikwijls in wei nig verzorgd of zelfs onbeholpen Nederlands, maar het zijn de kroniekschrijvers van alle tijden, die gelezen en begrepen worden. Uit de kloosterannalen spreekt de schrik voor de Wikingen sterker dan uit de gerenommeerde werken van de kenners van het Noormannen- tijdvak. Het is de Legende van den Geusen- troubele, die ons de gruwelen van 1572'73 voor ogen stelt. Zo ook Oorlog over Sluis. De heer S. P. Reyne is een geboren verteller, die sober en nauwkeurig weet te zijn. Thans wordt zijn boekje vooral begeerd door talrijke Zeeuws vlamingen, die de beschreven periode (Sept. Nov. '44) in „het landje" hebben meegemaakt, later zal degeen die een verantwoord verhaal over de strijd om de Scheldemond wil schrij ven, dit document humain met graagte grijpen. Als wij goed zijn ingelicht is Oorlog over Sluis onder auspiciën van de gemeente Sluis verschenen. L. W. d. B. INDUSTRIE-ADRESBOEK VOOR ZEELAND Verzorgd door het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland is door de firma G. W. den Boer te Middelburg uitgegeven het Industrie-adresboek voor Zeeland. Reeds lange tijd werd behoefte gevoeld aan een adreslijst van de in onze provincie gevestigde bedrijven. Weliswaar zijn er enkele algemene Nederlandse adresboeken in de handel, maar voor bepaalde doeleinden is het nuttig over een Zeeuwse inventaris op dit gebied te be schikken. Wij denken b.v. aan het verrichten van marktonderzoekingen door particuliere 58

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 30