No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT bedrijven. Daarnaast ontstond hiermee de ge legenheid, meer bekendheid te geven aan de aard en omvang van de Zeeuwse industrieën. Onder meer tegenover overheidsorganen is een dergelijke publiciteit van betekenis. Voor vele kwesties is een inzicht in de industriële struc tuur op zijn plaats, als daar zijn het technisch onderwijs, het verkeer, het industriële woning contingent. Het adresboek plaatst de bedrijven in een tweeledig verband. In de eerste plaats is er een opgave naar bedrijfsklasse, d.w.z. alles wat tot de metaalnijverheid e.d. behoort, is geru briceerd. In de tweede plaats worden de be drijven nogmaals per gebied en gemeente ver meld. Opgenomen zijn uitsluitend de bedrijven die een stuwend karakter bezitten, d.w.z. die hun afzet mede buiten Zeeland vinden. Als criterium is daartoe in het algemeen een per soneelssterkte van io man aangehouden. Ingedeeld naar bedrijfsklassen telt Zeeland de volgende aantallen bedrijven: Vervaardiging van aardewerk, glas, kalk en stenen24 Grafische nijverheid, Fotografie 16 Bouwnijverheid en aanverwante bedrijven 21 Chemische nijverheid7 Bewerking van hout, kurk en stro 30 Kleding en reiniging15 Leder-, wasdoek- en rubbernijverheid 2 Metaalnijverheid, scheeps-, vliegtuig- en wagenbouw51 Textielnijverheid (w.o. vlasserijen) 59 Gas-, electriciteits- en waterleidingbedrij ven 1 Voedings- en genotmiddelenbedrijven 49 Totaal 275 Deze zijn als volgt over de gebieden ver deeld: Schouwen-Duiveland15 Tholen en St. Philipsland10 Walcheren48 Noord-Beveland3 Zuid-Beveland49 West-Zeeuwsch-Vlaanderen37 Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen113 Totaal 275 Deel 3 van het boek geeft een overzicht over de industrie-vestigingsfactoren in Zee land: industrie-terreinen, openbare nutsbedrij ven, arbeidsmarkt, lonen, verkeer, technisch onderwijs, vervoerstarieven en een tabel met de beroeps- en bedrijfsbevolking der belang rijkste stuwende industrieën. Het boek is ge ïllustreerd met vele kaarten en op fraaie wijze uitgegeven. De prijs bedraagt 4,90. BANDEN DERDE JAARGANG Bestellingen kunnen worden gedaan bij de drukkers, Firma G. W. den Boer, Markt 51, Middelburg, die zich desgewenst ook gaarne met het inbinden zullen belasten. De prijs van de band bedraagt 1,50, het binden kost 1,60. ABONNEMENTEN De abonnementsprijs van het Zeeuws Tijdschrift bedraagt voor Nederland 7,50, voor België frcs 125,in beide gevallen franco per post. Men abonneert zich voor een hele jaargang, bij vooruitbetaling te voldoen; op zegging dient te geschieden vóór 1 Jan. De prijs van losse nummers bedraagt resp. 1,50 of frcs. B. 25, Postrekening no. 480610 ten name van het Zeeuws Tijdschrift, Middelburg. BRIEVEN EN STUKKEN voor de redactie en boeken ter bespreking zende men aan de redactie-secretaris: Drs M. C. Verburg, Kastanje laan 11, Middelburg. Ongevraagde bijdragen worden bij niet-plaatsing terug gezonden, mits retour-porto was ingesloten. Alle cor respondentie, die de redactie niet betreft, richte men aan de administrateur P. J. van der Koorde, Veerse Singel 178, Middelburg. 59

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 31