m Zeeuws Tijdschrift Twee afsluitingen. N U M M E R 2 4e JAARGANG MAART 1954 EN eenvoudig kaartje van Zuidwest-Nederland stond op Dinsdag 16 Maart 1954 in alle Nederlandse kranten afgedrukt. De Delta-com missie had zijn derde in terim-rapport kort te voren aan de Minister van Verkeer en Waterstaat overhandigd en op genoemde datum kon het aan de publieke opinie worden prijsgegeven. Het advies aan de Minister en aan het Nederlandse volk luidde eenstemmig: sluit de zee-armen af! De reacties van het publiek waren weinig geprononceerd. Wij zijn verwend door onze waterstaatsingenieurs en er was de laatste maanden al zo veel doorgelekt, dat eigenlijk niemand meer anders verwachtte dan de uit spraak: ook dit kunnen wij. De berichten ver oorzaakten geen schok meer; die schok was immers reeds in kleine voorschokjes verwerkt. De wereldburger anno 1954 is ongevoelig geworden voor sensaties. Steeds prikkelender moet het nieuws worden opgedist, willen wij nog worden geboeid. Mislukking van een conferentie in Berlijn doet ons niet zoveel meer; het is zo ver weg en klaarblijkelijk doorloopt de wereld ook zonder fraaie per spectieven zijn cosmische baan toch wel. En dicht bij huis? Gebeurt daar nog wel eens iets van werkelijk belang? Vandaag: pensioen voor iedereen, morgen: een middenstandsnota wij nemen het vrij gelaten op. Een omwente ling van het dagelijks leven is het niet. En het Delta-plan? Zeeland is altijd een archipel geweest. Over zijn isolement is zoveel geklaagd, maar men kon er niets aan veranderen. En nu is daal de vaste verbinding, voor het eerst in de rich ting noordzuid, die voor ons Zeeuwen veel belangrijker is dan die van west naar oost. De veranderingen zullen zo groot zijn op sociaal, cultureel en economisch gebied, dat voor ons het advies van de Delta-commissie aldus kan worden vertaald: sluit een histori sche periode af! Het enige dat ons teleurstelt is, dat Zeeuwsch-Vlaanderen (nog?) buiten dit alles moest blijven. Maar reeds nu is duidelijk, dat dit essentiële deel van Zeeland ook zijn kansen zal krijgen. Wij denken aan de mogelijkheden die in het plan liggen opgesloten om de ver bindingen te water van België uit te ver beteren. Dit betekent een betere verstandhou ding in het Benelux-kader en om een voor beeld te noemen, dit betekent eveneens, dat voor Terneuzen een nieuwe toekomst open gaat. De redactie meende goed te doen in dit nummer een uittreksel op te nemen van het advies van de Delta-commissie. Evenals van en voor de ramp willen wij ook hiervan en hiervoor een monument oprichten in onze kolommen. Wij doen daarmee niets anders dan de pers reeds op zo uitstekende wijze deed, vleien ons echter met de hoop, dat het Zeeuws Tijdschrift in de boekenkast terecht komt. Wil men nog eens iets lezen over het plan, dan kan men steeds teruggrijpen naar nummer 2 van jaargang 4. Daarom publiceren wij tevens enige ge gevens over de gevolgen die de afsluiting heeft voor de landbouw, beschouwingen ont leend aan een rapport van het Landbouw- Economisch Instituut. 31

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 3