No. 2 ZEEUWS TIJDSCHRIFT beslissing afsluiting of dijkversterking is thans gewenst. Motivering van de keuze. a. De vereiste grotere veiligheid dwingt tot afsluiten van de zeegaten. Globaal dat deel van Nederland, dat be westen de lijn Bergen op ZoomUtrecht Groningen ligt, zal bij het wegvallen van de zeewaterkering geheel overstromen. Het heeft een oppervlakte van 16000 km2 (50 van ons land) en wordt bewoond door 6 millioen personen (60 van de Nederlandse bevolking). De duinen vol doen in het algemeen aan de eisen van een betrouwbare waterkering. De dijken echter zijn qua sterkte en hoogte slechts aangepast aan de hoogst bekende stormvloedstand. De waterstand op 1 Febr. 1953 nu reikte 0,50 tot 0,70 meter hoger dan deze stand en de dijken braken op vele plaatsen. 150.000 ha land werd overstroomd, waar 600.000 mensen woonden; hiervan verloren er 1800 het leven en werden er 72.000 geëvacueerd. Het totale schadecijfer beloopt ij^ a 2 milliard gulden. Met de grootste krachtsinspanning is men er in geslaagd het centrale deel van ons land voor inundatie te behoeden. Bovendien hadden de samenwerkende factoren nóg on gunstiger kunnen uitvallen (hoger springtij; grootste opstuwing op het tijdstip van hoog water; hogere windsnelheden; grotere afvoer van de bovenrivieren). De versterking en verhoging van de zee weringen zal dus niet gering mogen zijn, ook omdat ons land daalt t.o.v. de zeespiegel (een kwestie van meters over vele eeuwen verdeeld) en de vrij slappe ondergrond van de dijken wordt samengeperst onder de druk van het dijklichaam. Tenslotte klinkt het dijklichaam zelf in en ondervindt dit slijtage door het 33

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 5