De bodem van Walcheren en zijn geschiedenis ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 door A. de Visser Inleiding. ET is algemeen bekend dat Walcheren de tuin van Zeeland wordt genoemd. Inderdaad bood het schier eiland de verscheidenheid van een tuin. We kennen er hoog en laag, kronkelende weggetjes en water gangen, bouw-, gras- en tuinland, weiland met veel meidoorns en bramen en zeer vlakke weilanden. Wat de grond betreft, kennen de boeren kwaeje-, pannige-, loperige-, plaetige-, open- en róóie grond en nog vele meer. Door de inundatie en de ruilverkaveling zijn sommige van deze bijzonderheden, zoals bij voorbeeld de kronkelende wegen en sloten, als ook de natuurlijke begroeiing, gedeeltelijk ver dwenen. Uitgezonderd de kleinere kronkelen de wegen en watergangen en in sommige ge bieden de grillige percelering, die voor goed verdwenen zijn, zal er over een aantal jaren, wanneer de natuurlijke begroeiing zich weer ingesteld heeft, niet zoveel aantrekkelijks ver loren blijken te zijn. Bij het in kaart brengen van de bodem van Walcheren, is gebleken dat de bonte verschei denheid zijn oorzaak vindt in de bodemge steldheid. Het is niet alleen gelukt een goede kaart van de grond van Walcheren te maken, die voor tal van doeleinden gebruikt kan wor den, maar ook het hoe en waarom van de vele verscheidenheden op te lossen. De resul taten van het werk zijn samengevat in het boek: „De bodemkartering van Walcheren" door Ir J. Bennema en Dr K. v. d. Meer, met medewerking van Ir C. Dorsman en P. J. v. De afsluiting van de werkzaamheden die tot het volledige herstel van Walcheren hebbeii geleid is voor heel Zeeland één van de belangrijkste gebeurtenissen van de laatste jaren. Ook het Zeeuws Tijdschrift stemt in met het koor van erkentelijkheid jegens allen die hieraan hebben meegewerkt. Ons vaderland, ja de gehele beschaafde wereld, heeft Zeeland bij de rampen van de laatste jareji niet vergeten. De Zeeuw erkent dit met gevoelens van diepe ontroering en hij zal als tegenprestatie zijn aandeel in de wereld der vrije volkeren als het kan nog vergroten. Daar de bijdrage in het herstel op landbouwgebied het grootst is geweest neemt het Zeeuws Tijdschrift in zijn kolommen het onderstaande artikel op als een klein monument van dankbaarheid van het Zeeuwse volk. d. Feen. In dit boek vindt U onder andere een beschrijving van het ontstaan van het ei land, een beschrijving van de grond in groter en in streekverband, de land- en tuinbouw kundige waarde ervan, het verbeteren van de grond enz. Dit was het werk van de eerste twee schrijvers. De tuinbouwmogelijkheden worden besproken door Ir Dorsman en verder wordt de geschiedenis van de zeer oude be woning gegeven door de Heer v. d. Feen. Dit alles is geïllustreerd met fraaie foto's en kaar ten. In ieder gezin moest dit boek aanwezig zijn, omdat het over ieders streek, ieders dorp en ieders grond handelt. Het boek met de kaarten kost 7,en is verkrijgbaar bij de Stichting voor Bodemkartering, Bovenweg 7 te Bennekom. Voor hen die meer oppervlakkig kennis wil len nemen van de bodem van het eiland en al wat er mee samenhangt, volgt hier een zeer beknopte weergave van het voornoemde boek. Samen met bijgaande kaartjes, zal het de lezer toch een indruk geven van het land, waaraan hij verbonden is. Ontstaan. Wanneer wij, en dit geldt vooral vóór de ruilverkaveling, door het oude Walcheren fietsten of wanneer wij door één van de vele paadjes of weggetjes liepen, of en dit geldt ook nog voor tegenwoordig, als de boer door zijn land loopt, is het eerste hetgeen opvalt, dat het land zo ongelijk ligt, het ene perceei ligt veel hoger dan het andere. Er komen wel hoogteverschillen voor van twee meter. Gaan we nu eens één van de lage gebieden in, bij- 68

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 10