No. 3 ZEEUWS TIJDSCHRIFT voorbeeld even buiten St. Laurens of ten zui den van Aagtekerke of de Moeringe ten zui den van Middelburg en wij kijken dan eens in de grond of we bekijken de wand van een pas gegraven sloot, dan zien wij eerst een flinke laag 6o cm) zware, dichte, klei die bij overgieten met zoutzuur kalkarm blijkt te zijn. Hieronder komt een laag veen voor, meest „derrie" genoemd, gevolgd door vaak slappe klei, de „spier". In andere lage gebie den, bijvoorbeeld oostelijk van Biggekerke, ten noorden van Koudekerke, ten zuiden van Middelburg en in de omgeving van Ritthem, treft men ongeveer dezelfde lagen aan. De klei is hier echter kalkhoudend. Niet altijd is de veenlaag in de lage gebieden even duidelijk te onderscheiden, soms zijn het maar wat brokken veen tussen de klei. Op vele plaatsen heeft men het veen in vroeger eeuwen wegge- graven voor zoutwinning, waarop wij later terugkomen. Gaan wij nu eens op de hoge stroken grond kijken, bijvoorbeeld langs de Noordweg of rond Souburg, dan zien wij dat hier de boven grond, de „korengrond", uit kalkarme zavel of lichte zavel bestaat, die naar beneden over gaat in kalkrijk zand. Onder de korengrond treft men plaatselijk een laagje zware, kalk arme klei aan. Tot vele meters diep blijft het hieronder zand, „derrie" treffen wij er niet Bewoonde plaatsen op Walcherei 800-1200 na Chn Oude Moederkerk overzichtskaart Andere parochie gesticht voor 1250 na C Ronde burcht met aarden wal en grac Bergje met gracht Domburg Oostkap^j^ Vindplaats van scherven l deze period Serooskerke' Veere ^Gnjpsfierfcê West-, kapeflp- St. Laurens] Zoutelande Middelburg 'Arpemuiden LE GENDA Gemoerde grond ÏKoudekerkël Nieuwland Oude kreekrug - gronden Oude overgangs- en poelgronden Oude kleiplaat - gronden Kreekbedding- gronden Jongere kreek- ruggronden Jonge kreek- ruggronden Jonge overgangs en poelgronden Kreekbedding- gronden Schorgronden Hoge plaat gronden Stikgronden Duinzandgronden van het natuurlijke landschap Vervlogen duinzandgronden Vlissingen IC«7HJG VGOP. BGDEMK ARTE RING, WAGENI\Cth

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 11