Een Italiaan ziet Zeeland ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3 door Dr D. A. de Graaf A een reis door Spanje ge maakt te hebben, koos de Italiaanse romancier Ed- mondo de Amicis, schrijver onder meer van het jon gensboek Cuore, Holland tot het terrein van zijn touristiek onder zoek: Na Espagna verscheen Olanda in het jaar 1874 in de boekhandel.1) Zes jaar na Victor Hugo trok de toenmaals 27-jarige Italiaanse auteur 2) door België evenals zijn beroemde voorganger via Ant werpen naar het in zijn ogen zo geheimzin nige Zeeland. Eens had hem een professor in de geogra phic gevraagd: „Dov' la Zelanda?" En hij was hem het antwoord schuldig gebleven. Ge lukkig voor de jeugdige schrijver bleken ook verscheidene Hollandse medereizigers in het zelfde geval als hij en zijn Italiaanse profes sor te verkeren: ook voor hen was deze in een uithoek van het land gelegen provincie min of meer een mysterie! Op het kanaal van Zuid-Beveland varend, maakt De Amicis voor het eerst kennis met Zeeland maar hij ziet er alleen twee hoge dijken van, die de oevers van het kanaal vor men. Een ogenblik waant hij zich in een soort noordelijk Corsica verzeild, waar hij zich ver beeldt door piraten te zullen worden opge pikt. De oorzaak van dit fantastisch droombeeld is het feit dat het land enige me ters onder de zeespiegel ligt en de reizigers zich luchtvaarders wanen, varend boven een geheimzinnige archipel die zij niet weten hoe binnenkort te moeten betreden. Men ziet het eilandenrijk niet, men vermoedt slechts zijn bestaan. Een dergelijke vreemde ervaring ontlokt de /erwonderde reiziger enkele vragen die de Tutto in Zelanda mi ster0 EDMONDO DB AMICIS kapitein gaarne beantwoordt: „Qui in Zelanda, le dighe, anche piü che nelle altre provincie, sono quistione di vita o di morte". 3) Een ganse provincie die onder de zeespiegel ligt: daarvoor is het hebben van dijken een kwestie van leven of dood. Stroom en tegen stroom maken de aanvallen van Noordzee en Schelde dubbel gevaarlijk. Zou dan soms de dag kunnen komen waarop Zeeland niet meer bestond, zo vraagt de Italiaan zich af, en men denkt er aan dat deze uitspraak 80 jaar later welhaast in vervulling is gegaan. Het antwoord klinkt nogal optimistisch: in tegendeel, de dag zal komen waarop Zeeland geen zeevlakte maar vast land is geworden dank zij aanslibbing van Schelde en Maas. Reeds zijn plaatsen als Axel, Goes, Arnemiu- den (sic), Middelburg geen zeesteden meer maar landplaatsen. Herhaalde stormvloeden teisterden deze provincie: in de zestiende eeuw liep heel Schouwen onder water, in 1808 Walcheren, in 1825 Tholen. Daartegenover staat echter: la Zelanda la provincia piu ricca dei Paesi Bassi. 4) En dat is dan juist de reden waarom on danks alles de Zeeuwen toch in hun provincie blijven wonen, evenals bergbewoners dat ple gen te doen die na een vulkaanuitbarsting toch weer op de oude plaats hun huizen opbouwen ook al vanwege de grote vruchtbaarheid van het geteisterde land De Amicis noemt de Zeeuwen heel schilder achtig „gente che stava in quei paesi invisibili, coll'acqua sotto i piedi et sopra la testa 5). En hij ziet hen als een schoon en sterk volk dat zijn oude gewoonten bewaard heeft en tevre den in welvaart en vrede leeft: Vergeten wij niet, dit werd So jaar geleden gezegd. 88

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 30