ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 ter hand kunnen worden genomen. Hier liggen tal van mogelijkheden. Bij alle gelegenheden, waar het eigen goeds en schoons wordt ge presenteerd, bij alle gelegenheden, waar men nu eens extra-best en waardig voor de dag wil komen, zowel tegenover de eigen mensen als tegenover de vreemdeling, is een zodanig costuum op zijn plaats en kan het een element zijn, dat de propaganda dient, de gewenste indruk versterkt. Op het reisbureau en in hotel en restaurant, op shows en tentoonstel lingen, bij muziek-uitvoeringen en feestelijke openingen en herdenkingen en cultuurdagen en alle mogelijke andere toog- en toondagen, bij corso's en demonstraties, steeds als men schoon en duidelijk en zich zijner waarden bewust voor de dag wil komen, kan dit cos tuum dienst doen. Ook is b.v. een jaarlijkse costuum-dag, of -parade met bijbehorende wedstrijd en top-vertoning o.i. zeer wel denk baar. Niet als hoerendracht echter, neen, als elegante Zeeuwse show-dracht zou dit cos tuum moeten worden gepresenteerd, niet als dagelijkse werkdracht, maar als feestdracht, als element van recreatie, gereserveerd voor speciale gelegenheden, met de mogelijkheden van goedkopere en duurdere uitvoering naast elkaar, zodat het enerzijds voor ieder toe gankelijk zou zijn, anderzijds de kansen bieden zou om persoonlijke distinctie, smaak en rijk dom te tonen. Uniform met ruime speling voor „buitenmodel"-genoegens. Men vergete met, hoe groot het genoegen van een mooie verkleedpartij zijn kan, hoe groot de attractie zijn kan van een gecostumeerd schouwspel, een „pageant". In deze tijd van nog steeds toe nemende behoefte aan „circenses" naast het dagelijks brood is de behoefte aan dergelijke zaken zo rëeel, dat hier een zeer wel te exploi teren publiek-spel-element in zit. De culturele keerzijde hiervan wordt dan meteen wel méé- geïncasseerd. Het is hier niet de plaats om dieper op deze dingen in te gaan. Het is voldoende, er hier op te wijzen, dat in deze richting rëele belangen en even rëele mogelijkheden liggen, die te exploiteren zijn tot op hard geld waar deerbare resultaten, en dat het nu tijd is om deze dingen aan te pakken. Nu de Provinciale demonstratie nog eens duidelijk de aandacht heeft gevestigd op de show-waarde van het streekcostuum. Nu bovendien een belangrijk aantal oude costumes verzameld is kunnen worden, waarvan het rechtaf zonde zou zijn, als het weer in de verstrooiing zou geraken, terwijl er nog zo'n dankbaar verder gebruik van mogelijk zijn zou. Want wat let ons om, wanneer eenmaal de banden met het actuele boerencostuum zouden worden doorgesneden en dit is nodig om tot een rëeel aanvaard bare feestdracht te komen aan het vele schoons van de oudere elementen vrij spel te geven in de nieuwe ontwikkelingen? Juist nu zou het een uitgezocht moment kunnen zijn, voor de belanghebbenden en be langstellenden te deze, om zich eens degelijk te beraden inzake de vraag, wat er zou kunnen worden gedaan. Er zou georganiseerd moeten worden, er zou een kleine kern gevormd moeten worden, een kring, waarin deskundigheid en vrouwe lijk practisch inzicht en goede smaak, waarin diep respect voor het verleden naast een even grondige interesse voor het experimenteren met nieuwe en originele ontwikkelingen in de toekomst, waarin een degelijke dosis energie en initiatief naast een klein beetje financiën, samen met belangstelling van pers en midden stand, zouden kunnen samenwerken. Met een dergelijk, in hoofdzaak idëeel kapitaaltje zou iets gestart kunnen worden. Wil men nu niet langer Gods water over Gods akker laten lopen, maar de kansen grijpen, die hier liggen, dan zou er iets gestart moeten worden, een vereniging, een stichting, een werkgroep, die wat wil en wat kan en wat doet. De afgelopen dagen hebben weer eens getoond, dat derge lijke groeperingen hier mogelijk zijn en effi ciënt weten te werken. Hier zou zoiets kunnen zijn als de boomplantactie van Nieuw-Wal- cheren; ligt hier misschien voor Nieuw Wal- 102

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 14