ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 Joseph's Ghesellen" te Hulst bewezen heeft met haar in het Landjuweel bekroonde opvoering van „School der dapperen" van de Amerikaanse toneelschrijver Arthur Laurent. In het algemeen zal men in Zeeland echter wel aangewezen zijn, en voorlopig blijven, op amateur-regisseurs uit eigen omgeving, of uit de eigen spelerskring. Daarbij zal het gemak kelijk kunnen voorkomen, dat de betrokkenen niet ten volle zullen kunnen voldoen aan de voor het leiden van een toneelvereniging te stellen eisen. Zullen deze regisseurs, wanneer zij ervaren, dat zij tekort schieten, bereid zijn om met steun natuurlijk van de landelijke organisaties en van de Stichting Zeeland, of de Provincie door zelfstudie en het bezoeken van regie- en ontwikkelingscursussen zich de ken nis en de kunde eigen te maken, welke voor het doeltreffend leiden van een toneelvereni ging onmisbaar geacht moeten worden? Men zal van mij wel niet verwachten, dat ik na een eerste kennismaking met het Zeeuwse amateur-toneel op deze vraag een antwoord zou kunnen geven, al heb ik de indruk, dat deze bereidheid wel degelijk aanwezig is. Voor het stimuleren daarvan en in het algemeen van de mogelijkheden, welke ik in Zeeland op het terrein van het amateur-toneel aanwezig zie, kan een provinciaal toneel-adviseur be langrijke diensten verrichten. Provinciaal adviseur. De provinciale toneeladviseur is een geheel nieuwe figuur in ons maatschappelijk leven. Hij is in dienst van een landelijke toneelorga nisatie de Nederlandse Amateur Toneel Unie en het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel werken op dit punt nauw samen die daarvoor subsidie ontvangt uit de provin ciale kas, uit de anjerfondsen en eventueel ook uit gemeentekassen. Zijn taak is een adviseur te zijn voor alle toneelverenigingen in zijn ge bied, dus ook voor de ongeorganiseerde, op al le terreinen, welke bij het voorbereiden en het geven van een toneeluitvoering betreden wor den. Zij begint bij de keuze van het stuk en het aanwijzen van een regisseur. In sommige gevallen zal hij bij uitzondering zelf als zo danig optreden. Verder kan zijn werkzaam heid van onschatbare betekenis zijn voor het geven van toneel-technische adviezen, in het bijzonder wat de costumering, het décor en de verlichting betreft en de inrichting van nieuwe toneelzalen. Behalve met een omvangrijke kennis van het toneel in al zijn onderdelen zal hij (of zij) toegerust moeten zijn met een uitgesproken paedagogisch talent en veel tact, die hij (zij) niet alleen nodig heeft voor de omgang met de verenigingsbesturen, de regisseurs en de spelers, maar ook voor het instrueren van de spelers op de verschillende cursussen, waarvan de organisatie tot zijn (haar) arbeidsveld be hoort. Een van de eisen, welke aan de pro vinciale toneeladviseur wordt gesteld, is het bezit van het einddiploma van de Toneel school. In Engeland is de "county drama organi zer" reeds sedert jaren ingeburgerd en de gun stige ontwikkeling van het Engelse amateur toneel cp het platteland, speciaal wat de keuze van de stukken betreft, is voor een belangrijk deel aan de voorlichtende en stimulerende ar beid van deze functionarissen te danken. Zij zijn niet verbonden aan een landelijke toneel organisatie de "British Drama League", de nationale organisatie, is daarvoor een te cen tralistisch ingericht lichaam doch aan de "community councils", een soort provinciale commissies, welke haar oorspronkelijk sociale taak tot het culturele terrein hebben uitge breid. Zij betrokken daarin ook de vrijetijdsbeste ding en stelden de county drama organizers speciaal aan voor de toneelbeoefening op het platteland, met financiële steun van provincies en gemeenten. Enige jaren geleden heeft op uitnodiging van de NATU de heer A. Willet Whittaker, drama organizer in de provincie Lancashire, ons land bezocht en er lezingen gehouden over "Toneel als opvoeding". Hij 124

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 36