Nijverheidsdag Zeeland ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 4 het verstand te brengen, dat iemand uit Zwitserland naar Vlissingen is gekomen om Guys te zien. Weinig, zeer weinig Zeeuwen komen. Wil je deze tentoonstelling opvatten als een graad meter voor de culturele belangstelling van het Zeeuwse publiek, dan vallen onze bevin dingen uiterst ongunstig uit. Zo vaak hoort men klagen, dat er in Zeeland op cultureel gebied maar weinig te beleven valt. Een Zeeuws evenement, waar pers en radio over roepen, gaat echter aan die cultuur dorstenden voorbij. Ik ben niet ontevreden over het bezoekersaantal; je weet overigens, dat ik altijd geneigd ben het in de kwaliteit te zoeken. Wat mij soms ontmoedigt is het wanbegrip en het onbe nul, dat tenslotte ieder initiatief moet doden. Publiceer deze brief in plaats van een artikel. Waarschijnlijk zal ik er herrie door krij gen, want sommige dingen willen niet graag gezegd worden. Succes met jullie tijdschrift. Zorg er vooral voor, dat de artikelen eenvoudig en popu lair gesteld zijn. Met hartelijke groet, W. DE BRUINE. P Woensdag 12 Mei 1954 vond te Terneuzen de Nij verheidsdag voor Zeeland plaats. Deze werd georgani seerd door een Zeeuwse werkgroep, waarin alle bij het economisch leven be trokkenen zijn gerepresenteerd. De Contact groep Opvoering Productiviteit, een overkoe pelende organisatie op het gebied van de effi- ciency-bevordering, die wordt gefinancierd uit de tegenwaarde-rekening van de Marshall hulp, zorgde voor de financiering en stond met haar waardevolle adviezen ter beschikking. Op deze dag kwamen ondernemers uit middelgrote en kleinere bedrijven uit Zeeland bijeen voor een uitwisseling van ervaringen, aan de hand van enkele korte voordrachten over modern bedrijfsbeheer. De practijk wijst uit, dat de deelnemers hierdoor op nieuwe ideeën worden gebracht voor het vinden van betere en goedkopere oplossingen voor pro blemen van technische, financiële en verkoop- kundige aard. Het motto van deze dag was: twee weten meer dan één. De dynamiek van het bedrijfsleven houdt in, dat men op alle gebied met zijn tijd mee moet gaan, op straffe van ondergang. Minder goed geleide bedrijven komen aldra in de sec tor der randbedrijven terecht en als zij niet ten ondergaan, slepen zij zich lijdzaam voort, ver achter hun gezonde broeders en niet eens een redelijk bestaan opleverend. Het begrip concurrentie is afgeleid van de woorden cum mede en currere lopen en moet dus in letterlijke zin worden uitgelegd. Na de oorlog werd op het bedrijfsbeheer niet zeer gelet. De markt was zeer gewillig, de inhaalbehoefte enorm. Later is dat veran derd. Een verzadigde markt vraagt een scherpe calculatie en het bewaken van de kosten. In Zeeland komt daar nog een speciale factor bij: De geografische ligging is er wel eens de oorzaak van dat men in bepaalde op zichten minder goed op de hoogte is van de laatste nieuwtjes. Persoonlijke contacten zijn immers van hieruit veel moeilijker te leggen. Hierin ligt de verklaring van het grote succes van de Nijverheidsdag. Ruim 200 be zoekers, merendeels ondernemers, kwamen naar deze „ideëen-beurs" toe en unaniem was de mening, dat het nut er van groot was. Het besef dat modernisering van het bedrijfsbeleid hoogst gewenst is, was er door gewekt of ver- 126

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 38