No. 4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT sterkt. De Gedeputeerde, de heer A. L. S. Locke- feer, opende als voorzitter van de werkgroep de dag. Hij wees op de noodzaak van indu strie-ontwikkeling om de Zeeuw aan zijn eigen gewest te binden. Opvoering van de produc tiviteit of „bij gelijke inspanning meer resul taat" zou hiertoe veel kunnen bijdragen. De heer Lockefeer ontvouwde nog eens het Zeeuwse program voor zover dit voortvloeit uit onze bevolkingsaanwas. Dat Terneuzen was uitgekozen als verzamelplaats volgde uit het feit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen 147 van de 270 Zeeuwse industriële ondernemingen telt en genoemde stad weer het middelpunt van dit gebied is. De dagvoorzitter, Ir J. P. Berdenis van Berlekom, directeur van de N.V. The Vitrite Works, hield een inleiding over het produc- tiviteitsprobleem. Hierbij stelde hij vooral de noodzaak van samenwerking op de voorgrond. Vele problemen zijn reeds uitgedokterd. De inzichten moeten worden uitgewisseld om geen tijd en geld te vermorsen. De heer J. H. Bührs, voorzitter van een Zaanse combinatie van machinefabrikanten vertelde daarna iets over de mogelijkheden die m zulk een combinatie liggen opgesloten. Aan vragen en orders worden gezamenlijk behan deld en over de zelfstandige leden-bedrijven verdeeld. Zij passen gelijkgerichte calculatie methoden toe. Het uitwerken van tekeningen geschiedt door een centraal bureau. Voor het leidinggevend personeel worden „bazen-avon den" gehouden. Tot de voordelen behoort o.m. het kunnen aantrekken van meer en grotere objecten. Men gebruikt eikaars gespecialiseerde machines. De materialen worden centraal in gekocht. Op de jaarbeurs exposeert men ge zamenlijk. Het vakonderwijs en de sociale zorg voor het personeel worden eveneens in combinatie aangepakt. Prof. Ir D. Dresden, voorzitter van de Nij verheidsorganisatie Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek (T.N.O.) duidde ver volgens aan hoe kleinere bedrijven van het wetenschappelijk onderzoek kunnen profite ren. Speurwerk is niet het voorrecht van grote bedrijven. Samenwerking kan hier de kleinere bedrijven eveneens vooruithelpen. De heer J. Fukken, bedrijfsorganisator van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken be sprak het voordeel van goede personeelsver- houdingen. De goede wil van de mens is voor de productiviteit minstens zo belangrijk als het treffen van juiste technische en bedrijfsecono mische maatregelen. Met de menselijke nei gingen dient men dan ook rekening te houden. De heer J. van Schaik, directeur van de Middenstandsbank te Zwolle behandelde de eisen, die men aan de administratie moet stel len. Men moet de resultaten van het bedrijf, maar ook de productie-kosten en de verkoop prijzen er uit kunnen destilleren. Tenslotte is een goede administratie van belang voor een juist inzicht in de credietwaardigheid. Drs J. L. Wage, verkoopconsulent te Rot terdam sprak tenslotte over de kunst van het verkopen. Deze is een vak apart geworden, niet minder moeilijk dan het fabriceren. .Met een uitgebreide discussie en een slot woord van de dagvoorzitter werd de Nijver heidsdag gesloten. Maar het probleem is nog niet afgesloten. Het staat nog slechts aan zijn begin van een oplossing. In het najaar wordt het vervolg ingezet. Men begint dan met de zgn. follow-up, waarvoor zich reeds velen hebben opgegeven. Kleine discussie-groepen zullen in verschillende plaatsen bijeenkomen om te spreken over allerlei practische onder werpen. Wij noemen hiervan: kostprijsbereke ning; voorraadadministratie; op tijd leveren; hebben wij de tijd om te lezen; leidinggeven in kleine bedrijven. Deze bijeenkomsten zullen onder leiding komen te staan van mensen, die in de zgn. discussie-methode die er op gericht is „er alles uit te krijgen" door kneed zijn. Een vijftal Zeeuwen heeft daartoe een speciale opleiding gehad. Te zijner tijd zullen wij nog eens op de resultaten hiervan terugkomen. 127

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 39