No. 5 ZEEUWS TIJDSCHRIFT zoeker eigen. Hoewel het haast ondoenlijk is alle oude publicatiemogelijkheden na te zoe ken, vonden wij in oudere jaargangen nog ar tikelen van hem over de cultuur van mangel- wortelen, gemengd met bruine bonen. Gedateerd Londen 15 October 1857 stamt reeds een oorkonde, nog in het bezit van de Heer P. M. Sneep te Dinteloord (die een klein dochter huwde), van 't Institut Historique des Expositions Nationales et Universelles. Hierbij wordt aan Geluk, membre de plusieurs Socié- tés Savantes, décoré de plusieurs Médailles etc. verleend de titel van: Vice-president Hono raire Etranger en recompense des services ren- dus aux Arts Agricoles. De zinspreuk van dit Instituut is te fraai om niet te vermelden: „Tous ceux qui veulent le progrès de l'intelligence humaine, ont la même patrie" B). Dat Geluk ook in ander opzicht de boeren uit zijn tijd vooruit was, moge verder blijken uit het feit dat hij bereid was al zijn zoons, hij had zeven kinderen, jongens en meisjes te laten studeren. Eén heeft daarvan slechts gebruik gemaakt. Dit was de later zo bekende arts A. J. Geluk te St. Maartensdijk. Men vindt Geluk soms vermeld als land bouwer wonende op „Vrouw Belia", soms wonende op „Cereshof". Aanvankelijk woon de hij op de hofstede „Vrouw Belia" in de Mosselhoek. Deze is later gesplitst, toen hij aan de overkant van de weg een nieuwe boer derij liet bouwen, die „Cereshof" genoemd werd en waar hij zelf ging wonen. De oudste zoon werd toen zetboer op „Vrouw Belia" en toen deze later de boerderij „De Blikke" onder Nieuw-Vossemeer pachtte, kwamen twee jon gere broers op „Vrouw Belia". Uit een enkel ding blijkt, dat Geluk als vele Zeeuwen een zwaarmoedige en moralistische inslag eigen was. Toch zouden velen, wanneer zij zijn oorspronkelijk slot van het handschrift over Reimerswaal lazen, niet anders gekund hebben dan gedachtig 1 Februari 1953 met het hoofd te knikken, wanneer hij zegt dat men niet voor plezier met grote gezelschap pen de overblijfselen van Reimerswaal moet gaan bezoeken, doch dat 't beeld daar veeleer ten spiegel moet zijn; dat hoogmoed voor den val komt en dat voor dezulken de les geldt: „Wie staat ziet toe, dat hij niet valt". 4) Zie J. M. G. van der Poel: Heren en Boeren, Wageningen 1949. 2) J. Ermerins: Eenige Zeeuwsche Oudheden (Tho- len), Middelburg 1794, blz. 5 en 6. 3) M. J. Boerendonk: Historische Studie over den Zeeuwschen Landbouw, 's-Gravenhage 1935. 4) M. A. Geuze, "Wat men 100 jaar geleden met mais beleefde, Zeeuwsch Landbouwblad 29/4, 6/5, 13/5, 1950. 5) M. A. Geuze: De veredeling der Granen, Zeeuwsch Landbouwblad 3/6, 1950. 6) Allen die de menselijke intelligentie willen be vorderen hebben hetzelfde vaderland. ABONNEMENTEN De abonnementsprijs van het Zeeuws Tijdschrift bedraagt voor Nederland 7,50, voor België frcs 125,in beide gevallen franco per post. Men abonneert zich voor een hele jaargang, bij vooruitbetaling te voldoen; op zegging dient te geschieden vóór 1 Jan. De prijs van losse nummers bedraagt resp. 1,50 of frcs. B. 25, Postrekening no. 480610 ten name van het Zeeuws Tijdschrift, Middelburg. BRIEVEN EN STUKKEN voor de redactie en boeken ter bespreking zende men aan de redactie-secretaris: Drs M. C. Verburg, Kastanje laan 11, Middelburg. Ongevraagde bijdragen worden bij niet-plaatsing terug gezonden, mits retour-porto was ingesloten. Alle cor respondentie, die de redactie niet betreft, richte men aan de administrateur P. J. van der Koorde, Veerse Singel 178, Middelburg. 153

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 27