S Zeeuws Tijdschrift Het uitverkoren eiland NUMMER 6 4e JAARGANG NOVEMBER 195 4 Paradise lost") door Tina Keller VER Walcheren heerst de zeewind. Groot en licht is hij, mild en sterk. Hij speelt zijn spel met het eiland. Een machtige elf. Men ziet hem niet. Alleen zijn brede zachte voet stappen worden zichtbaar, wanneer hij verend over de glimmende gerstvelden loopt. Zijn hand strijkt terloops over de populieren, zodat de hele rij golft. Maar de meeuwen moeten weet van hem hebben, wanneer zij zich laten dragen met ge spannen vleugels. In de duinstreek modelleert hij geduldig aan de meidoorns, tot zij de vorm hebben van constant overslaande golven. Of hij strijkt ze glad, als waren het geschutskoepels of duin toppen. Hij zet de boerderijen bij zee in koepels van groen. Hij speelt zijn spel met de zandmassa's van de duinen; breekt ze af en bouwt ze ergens anders weer op, hij holt de toppen uit tot diepe keteldalen Hij scheert onnatuurlijke modellen aan de bomen, als een achttiende-eeuwse hovenier. Hij stroomlijnt het hele landschap naar zijn smaak. De lijnen van de struiken en de golven en van de duinen zijn zijn hand. Hij zet zijn handtekening over het ganse eiland. De zeewind speelt met Walcheren. Aan Walcheren boetseert de zee. Het stormt en de groene terrassen van de opkomende vloed zijn gemarmerd met schuim. De golven bespringen de zeeweringen als uit gelaten honden. De zee lacht. De zee lacht altijd. In een brede bulderof in duizend fronsjes. En onderdehand speelt hij met het eiland. Hij verwisselt stroomgeulen en zandplaten. Hij bouwt duinen op de plaats van schorren. Hij wijst steden zeehavens toe, en slibt die na enkele eeuwen wjer dicht. En waar koeien graasden, varen nu de sche pen. Zo speelt de zee. Hij schuurt de duinen weg, waar hij ze eerst opwierp, zodat de bewoners van schrik zelf heuvels bouwen, die als vreemde puisten op het gelaat van het eiland staan. 155

Zeeuws Tijdschrift | 1954 | | pagina 3