Zeelands culturele schatkamer in de Middelburgse Abdij No. ZEEUWS TIJDSCHRIFT EeN statig herenhuis met bordes en balcon, griekse zuilen ter weerszijde van de ingang, een rijk versierd familiewapen in de kroonlijst; lancasters met balletjesfranje voor de ramen, alle gordijnen Qver de braaf neergelaten tot even boven de eerste ruiten der hoge vensters; Provinciale Bibliotheek arduinen paaltjes met kettingen als gardes d'honneur op de grens van straat en stoep, zó was het gebouw van de Provinciale Biblio- door L.W. de Bree theek tot op de 17e Mei 1940. Het is al iets meer dan een kwart eeuw geleden, dat ik voor het eerst de zware deur van het Middelburgse patriciërshuis openduwde, om bij Pieters een boek te gaan vragen. Het was De Stoppelaars studie over Balthasar de Moucheron. Je voelde je als jongen van zestien, in de uitleenzaal van de Bibliotheek niet erg op je gemak. Het was nog zo weinige jaren geleden, dat je dag aan dag met een nijdig klopje tegen de ruit weggestuurd werd van de kettingen, die ons jongens als schommels dienden. Mogelijk was het ook, omdat er, althans in mijn oog, altijd geleerde, derhalve nog al deftige en ge strenge mensen kwamen, die spraken over charters en bronnen en kritieken, dingen waarvoor ik in mijn onwetendheid diepe eerbied had. ZONDAG 26 Mei 1940 stond ik tus sen de bergen puin in de Langedelft voor een wankele gevel, waaruit roetzwarte,, gapende vensters naar voren sprongen: de Provinciale Bibliotheek. „Hon derdduizend boeken verbrand, twintigduizend in de kelder. onder water," zei Pieters. Nu zitten we tegenover elkaar in een licht en ruim vertrek boven het oude Infirmato- rium de ziekenzaal van de Middelburg se abdij. De Kapittelzaal werd gerestaureerd met verfijnde smaak en als leeszaal in gericht, het Infirmatorium werd Uitleen. Op de bovenverdieping staan de stalen rekken met boeken, boeken, boeken, zesduizend strek kende meter. „De bibliotheek trekt tegenwoordig inder daad een breder publiek dan vroeger," zo vangt mijn gastheer aan, wanneer ik hem mijn jeugdindruk over de bezoekers van vroe ger verteld heb. „Evenals vroeger is ook nu een der taken van de bibliotheek het bijeen brengen en exploiteren van Zeelandica. Daar naast was onze instelling oudtijds vrijwel uit sluitend ingesteld op wetenschappelijk bron nen-onderzoek en daarom maakte een slechts betrekkelijk kleine kring gebruik van ons be zit. Ik moet overigens zeggen: een zeer inten sief gebruik. Voor bronnen-onderzoek biedt de bibliotheek nog steeds ruimschoots gelegen heid maar daarnaast hebben we ons toegelegd op het verzamelen van werken, die voor de studerende jeugd van belang zijn". „Onze oude verzameling had een typisch historische inslag. Van de aanvang af de instelling dateert van 1859 bezaten we een aanzienlijke verzameling geschiedkundig bron nenmateriaal. Uit de begintijd stamde ook een collectie natuurkundige werken. De physica, 13

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 15