No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT zoals je weet, trok enorme belangstelling in de negentiende eeuw. Tegenwoordig is het, boven een bepaald niveau, haast onmogelijk natuurkunde uit een boek te bestuderen. De moderne physicus heeft meer behoefte aan een laboratorium." Als terloops vervolgt de bibliothecaris: „En wat de zuivere historie betreft, daarvoor is tegenwoordig weinig interesse." Er volgt een kleine pauze: sinds jaar en dag voeren Pieters en ik een discussie, waarbij hij de politieke geschiedenis de eerste plaats geeft, ik daarentegen de cultuurhistorie naar voren schuif. Zuivere historie is voor Pieters: de staatkundige historie. Dit keer laat ik verstek gaan vanwege het doel waarvoor we samen gekomen zijn. „Dertig jaar geleden was er nog een aan tal mensen, dat voor zijn plezier de Verspreide Geschriften van Fruin las. Tegenwoordig vraagt alleen een hoofdakte-candidaat om de opstellen van deze grootmeester. Met die ver anderde belangstelling houden we terdege re kening. Vooral op het terrein der kunsthistorie hebben we na de ramp van '40 een verzame ling bijeengebracht, waar Zeeland mee voor de dag kan komen. Binnenkort verschijnt van dit onderdeel een catalogus van een tachtig bladzijden. De collectie Noord-Nederlandse letterkun de is de laatste tijd aangevuld met tal van nieuwe werken en de verzameling Zuid-Ne derlandse belletrie is niet achtergebleven. Walschap, Brulez, Gijzen en Walravens zijn hier geen onbekenden meer. Er is zodoende een daadwerkelijk contact met het levende Vlaanderen. Ook wat de beeldende kunst be treft hebben we aan de Vlamingen aandacht geschonken. Per slot is Vlaanderen het aan grenzende cultuurgebied." „Heeft de stichting van velerlei scholen sinds 1945 ook consequenties meegebracht voor de opbouw van je boekerij?" „Dat zou ik denken! Wanneer in Februari aanstaande de Zeeuwse muziekschool haar deuren opent, hebben wij voor haar leerlin gen en natuurlijk ook voor iedere an dere belangstellende een bibliotheek van vijfhonderd delen muziektheorie en muziek geschiedenis ter beschikking. Ter zake kun- digen spreken van een kerncollectie. Verder heeft de uitbreiding van het tech nisch onderwijs in Zeeland er toe geleid ook een verzameling techniek bijeen te brengen: boeken over bruggen- en wegenbouw, elec- trotechniek, maar ook eenvoudige handlei dingen voor het bouwen van een radiotoe stel. In verband met de groeiende belangstel ling voor het amateurtoneel is ook daar het nodige voor aangeschaft." „De Provinciale Bibliotheek wordt dus steeds meer algemene bibliotheek?" „Ja. Het is zaak de verlangens van stu derend Zeeland nauwkeurig te peilen en voortdurend in verband met de behoeften aan te schaffen. Voor '55 staan de sociale wetenschappen op het programma." Welke boekenminnaar kent niet het verlan gen om tenminste ééns in zijn leven te kun nen kopen, waar zijn begeerte naar uit gaat. Pieters is een benijdenswaardig man: zijn taak is onder meer, alles bij elkaar te brengen wat goed en mooi is en voor Zeeland van belang. „Het bij elkaar brengen van nieuwe werken is niet moeilijk, zolang het budget je geen te grote beperkingen oplegt. Wanneer het oudere geschriften betreft, gaat er aan het kopen heel wat vooraf. Ik ben er nog altijd niet in ge slaagd een complete reeks van De Gids bijeen te krijgen. Hetzelfde geldt voor het Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genootschap. Het Nederlandse Tijdschrift voor Muziekgeschie denis is vrijwel introuvable. Een boekenanti- quariaat bezit Zeeland niet, voor elke bijzon dere aanschaf moet je naar Antwerpen, Den Haag of Amsterdam. Vroeger kon je nog wel eens kopen uit particuliere verzamelingen, maar die zijn er haast niet meer. Van be paalde werken kunnen we zeggen d?+ ze nooit meer aan de markt zullen komen. Zo bij v_x>r- 15

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 17