ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i beeld de grote uitgave van de Flora Batava, waarin alle Nederlandse planten voorkomen. Wij hebben de kleine. Veertien jaar zoek ik al naar een bepaalde pamflettencatalogus;- wanneer zal ik hem bemachtigen. Ten slotte is onze bibliotheek niet de enige die verwoest is, in Duitsland zijn er tientallen. Het is een gedrang op de markt, waar je alleen door persoonlijke relaties nog wel eens iets gedaan krijgt." „Je weet natuurlijk", vervolgt Pieters, „dat niet alle werken, die hier onder dak gebracht zijn, het eigendom van de Bibliotheek zijn. Sinds jaren dragen wij zorg voor de boekerij en de collectie handschriften van het Zeeuwsch Genootschap. Tot de laatste beho ren belangrijke Zeeuwse correspondenties en manuscripten van Bellamy. Van de Neder lands Hervormde Gemeente te Vlissingen ex ploiteren we een uitgave van de Souterliede- kens van 1540 en zeer zeldzame uitgaven van de psalmen. Het Ministerie van Predikanten der Hervormde Gemeente van Middelburg vertrouwde ons, met vele andere boeken, de Delftse bijbel van 1477 toe, de afdeling Wal cheren van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst deponeerde haar verza meling medische werken van Zeeuwse dokto ren. Enfin, verschillende titels, mocht je ze in je artikel willen vermelden, kun je vinden in het boekje, dat Dr. Teilegen in '53 geschreven heeft: De Provinciale Bibliotheek van Zee land." Tot de buitenkansjes van het afgelopen jaar behoorde de onverwachte gelegenheid tot aan schaf van het Breviarium Grimani. Het is de complete reproductie van een beroemd getij denboek, dat omstreeks 1510 voor een Bour gondische aristocraat waarschijnlijk in Meche- len werd vervaardigd. Thans bevindt het zich in Venetië. In 1906 werd in ons land de re productie van dit meesterwerk der Bourgon dische cultuur ondernomen. De Provinciale Bibliotheek bezat het werk vóór '40. Vooral de afbeeldingen van het landleven, die in het Breviarium voorkomen, waren voor een agra rische provincie als Zeeland van betekenis. De bibliothecaris vertelt, hoe hij geheel toe vallig een exemplaar van het beroemde werk heeft kunnen kopen, kort voor de Z.L.M. in Goes een tentoonstelling organiseerde. Het Breviarium heeft daar niet ontbroken. Via dit meesterwerk van oude verluchtings kunst zijn we in gesprek geraakt over het mooie boek. Pieters is een bibliophiel. En als het verantwoord is, verrijkt hij de Zeeuwse boekenschat vooral met mooie werken. „Dat Boutens hier in luxe uitgave is," zegt hij, „vind ik vanzelfsprekend. En het zelfde geldt voor een eerste druk van Cats. Als object van wetenschappelijk onderzoek hebben de mooie, kostbare werken slechts voor enkelen bijzondere waarde, maar kunstwaarde bezitten ze voor veel ruimere kring. Je moet de mensen iets te genieten geven. Daarom zorg ik er voor, dat in de vitrine achter de Uitleen altijd wat bijzon ders te zien is; op het ogenblik bij voor beeld een aantal incunabelen en post-incu- nabelen". „Ook waar het moderne plaatwerken be treft is er een ernstige reden 0111 stalen van het allermooiste aan te schaffen. De grote biblio theken lenen op dit gebied niet graag uit. Ban den met losse platen gaan de deur helemaal niet uit. Waar het ons Zeeuwen altijd nog een dag kost om de Koninklijke Bibliotheek of een van de Universiteitsbibliotheken te be zoe ken, is het zaak dat wij zelf onze men.-en helpen kunnen. Er bestaan tegenwoordig re producties, die practisch gelijk zijn aan de originelen. Natuurlijk zijn zulke aanschaffen duur, maar een enkele keer moet je iets kost baars durven kopen. Zo heb ik pas een schit terend platenwerk over Constantin Guys en een paar mappen met reproducties van teke ningen der Hollandse school aangeschaft." De laatste schuift hij me over de tafel toe. Het is een uitgave van Prestel Verlag te Frankfurt am Main. Twee portefeuilles om een hele Zondag devoot mee door te brengen! 16

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 18