No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT In de leeszaal waren bij mijn bezoek de Guys-reproducties te bezichtigen. Zoals ze daar lagen onder een dikke glasplaat, verried alleen de herhaling van het formaat, dat we drukwerk onder ogen hadden. Vraag. Zeeland heeft de afgelopen jaren druk mee gedaan aan de mode, tot in de kleinste ge meenten tentoonstellingen te organiseren. Honni soit qui mal y pense, of wel: voor vreemdelingen moet je wat op touw zetten. Het ligt echter voor de hand, dat de grote musea niet hun beste bezit aan Polderkerke uitlenen, zelfs niet het beste uit hun depóts. De kosten van transport en van verzekering maken zelfs de meest bescheiden expositie tot een vrij duur evenement. Wanneer wij er slechts ten koste van veel geld in slagen, in onze kleinere gemeenten een derderangs col lectie Haagse school te exposeren, rijst de vraag, of een uitstalling van edele reproduc ties uit het bezit van onze Provinciale Biblio theek niet beter verantwoord zou zijn. Van jaar tot jaar groeit de verzameling, die Pieters met liefdevolle zorg bijeen brengt met het doel, de Zeeuwen een kans te geven om te genieten van meesterwerken, welke hier slechts in zeldzame gevallen in origineel te aanschouwen zijn. Ik informeer naar schenkingen, of zij veel vuldig en vooral of zij belangrijk zijn. „Sommige schenkingen behoren tot het beste deel van ons bezit. Een werkelijk kapitaal stuk is de bijbel uit het klooster Sion. Zo ver we weten, is het de enige Zeeuwse kloosterbijbel, die bewaard gebleven is. Het boek is in 1537 gedrukt en werd dertig jaar later eigendom van het Karthuizerklooster Sion te Noord- gouwe. Tijdens de opstand namen de mon niken de vlucht en lieten de zware bijbel bij geloofsgenoten achter. Na velerlei omzwervin gen is het boek in bezit gekomen van de am bachtsheer van Noordgouwe, die het aan de provincie cadeau deed. Zo verwierven wij een van onze mooiste post-incunabelen. Ook de fraaie Doré-verzameling is destijds aan de bibliotheek geschonken en een van de meest aparte collecties, die de bibliotheek kreeg, is de verzameling kinderboeken uit het legaat-Henri Tak. Ze omvat circa twaalfhon derd deeltjes, voornamelijk uit het tijdvak 18401880. Voor een schoolmuseum om ja loers op te zijn!" Van recente datum is de schenking-Altorf- fer, waar ik buitengewoon mee ingenomen ben. Toen we in Juli '53 dit gebouw in ge bruik namen, boden commissarissen en direc teur van de N.V. Drukkerij Altorffer de bi bliotheek enkele jaarbundels van hun uitga ven en oude orders aan. In die bundels zaten plaatselijke pamfletten, reglementen van ver enigingen, gelegenheidsgedichten en tientallen schouwburgprogramma's. Later hebben de schenkers alle dergelijke bundels die over de periode 18391920 waren samengesteld, aan de bibliotheek afgestaan: „Voor de histo ricus en voor de sociograaf bevatten ze een schat aan gegevens. Met enige overdrijving kun je zeggen, dat het mogelijk is, uit de col- lectie-Altorffer tachtig jaar van het Middel burgse leven te reconstrueren." „Moeten we deze bundels nu zien als aan trekkelijke curiosa die, omdat het Zeelandica betreft, hier welkom waren óf streef je met het bijeenbrengen van dergelijke paperassen een groter doel na?" Documentatie! Kijk eens, de tijd dat we vooral verrukt waren van een Smallegange of een Boxhorn is lang voorbij. Een particulier kan ons soms blij maken met drukwerken, die hij zelf naar de prullemand zou verwijzen. Zo verzamelen we alles, letterlijk alles wat betrekking heeft op de Zeeuwse wederopbouw en op de overstro mingsramp in Zeeland. De documentatie over Zeeland van heden en uit het nabije verleden is een van mijn taken geworden; een noodza kelijkheid, omdat onze provincie de komende vijftig jaar naar alle waarschijnlijkheid een heel nieuw aanzien en karakter zal krijgen". 17

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 19