ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i „Nu zou ik graag enkele biografische gege vens over je noteren," kondig ik aan. Pieters heeft bezwaren. „Waar is het voor nodig?" Ik repliceer met de opmerking, dat hij de ziel is van deze in stelling, dat letterlijk iedereen, die hier gere geld komt, het zó ziet en niet anders. Hij haalt de schouders op, mompelt dat hij voor dit werk is aangesteld en er dus zijn krachten aan behoort te geven. „Als je bijzondere ver diensten voor de Zeeuwse boekerij wilt ver melden, dan moeten het die zijn van Mr. G. A. Fokker, het lid van G.S., op wiens initia tief de Provinciale Bibliotheek van Zeeland gesticht is„Bijna honderd jaar gele den" vul ik aan. „Of die van de bibliothe caris Broekema, die de eerste systematische catalogus 35.000 titels samenstelde." „Broekema's aandeel in de opbouw van de bibliotheek was ongetwijfeld van het grootste belang. Overigens worden beide heren met ere vermeld in het boekje van Dr. Teilegen. Ik wil nu iets van Pieters schrijven, omdat hij bij de bibliotheek van 1954 hoort." Het resultaat van deze schermutseling zijn enkele schaarse gegevens, die ik dan nog met eigen toevallige kennis heb aangevuld. In 1916 is de tegenwoordige bibliothecaris in dienst gekomen bij de Provinciale Biblio theek. Samen met zijn vroegere chef, Ds. M. van Empel, schreef hij de achttien afleverin gen van „Zeeland door de eeuwen heen". Hoe wel het voor de hand ligt, dat de auteurs bij deze omvangrijke arbeid dagelijks hun „eigen" boekerij veelvuldig raadpleegden, zochten ze contact met talrijke buitenlandse archieven, bibliotheken en musea, waardoor zij er in slaagden, een breedopgezette gewestelijke ge schiedenis te schrijven: het standaardwerk voor hen, die de Zeeuwse historie willen leren kennen. Geen moeite was te veel om met prachtig, veelal nooit gepubliceerd illustratie materiaal voor de dag te komen. Koppige volharding, bemanteld met veel vriendelijke De man aan de top woorden, was nodig, om een reproductie te krijgen van Christiaan Sgrooten's kaart van Zeeland, getekend op last van Alva en be waard in de Bibliotheca Nacional te Madrid. De eerste tien afleveringen van „Zeeland door de eeuwen heen" zijn in 1935 in een band verenigd; aan de volgende acht dient nog een negende deel te worden toegevoegd, het slot van de kerkgeschiedenis. Deze laatste aflevering is nu in bewerking. Toen in 1924 Frits Lensvelt het onvolpre zen openluchtspel „Middelburgs Overgang" voorbereidde, waarvoor P. C. Boutens de tek sten had geschreven, stond Pieters de regis seur als administrateur over requisieten en costuums ter zijde. Uit die tijd stamt zijn be langstelling voor het historische costuum, die b.v. tot uiting kwam bij de historische op tocht, welke Middelburg organiseerde in 1948. Jaren achtereen heeft Pieters voordrachten 18

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 20