ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i om de gunstige delen te vinden waarover 't redelijk goed voortgaan was. De kwaliteit van de slikken viel danig tegen, en bij zulke losse klei trapte de voorste helft van de troep de bodem steeds losser, zodat de achterste helft 't moeilijker kreeg, het tempo moest vertragen en zich in de breedte ging spreiden. Steeds zachter en water achtiger werd de bodem, steeds zakten de voeten dieper bij volgende stappen. Halver wege waren zeer slechte stukken en gleed het gehele been vrijwel weg in het zachte grijze slik. Het werd ook zeer vermoeiend en we gingen even zitten uitrusten, meestal op ons geweer dat we in de lengte op het slik legden, 't Was toch reeds vol modder omdat de mees te manschappen toch al naar links of rechts waren weggegleden. Ver weg zag je optimisten in hun eentje zoeken en tasten naar vermeende zanderige en dus harde plekken. Ze moesten achterblijven en later door meerdere man schappen uit de modder worden getrokken, in het witte hemd, omdat ransel en tuniek door een val al veel te zwaar werden, doordrenkt van de modder. Onze sergeant-instructeur die voor verscheidene van ons-in de eerste weken een wezenlijke nachtmerrie was geweest, moest ook door enige mannen „uitgezogen" worden. De fotograaf Kees Helder te Middelburg, oudste zoon uit de toenmaals bekende foto grafenfamilie Helder, zelf soldaat geweest, moet wel van onze Sloe-oefening gehoord hebben en in deze bijzondere oefening iets gezien hebben. Hij moet de goede neus van de pers-fotograaf gehad hebben, want hij was, wonderlijk genoeg op de dijk present toen wij daar zwoegend door de slikken aankwamen. De „oefening" was voor verscheidene manschappen juist iets te veel geweest, want een tiental lag spierwit-flauw- gevallen tegen de dijk toen alles goed en wel uit de slikken was. De volgende dag, na de dienst de Lange- delft doorlopend, trok een aantal foto's voor de ruiten van de fa. Helder, toen nog gevestigd dicht hij Hotel „Verseput", de aan dacht van tal van voorbijgangers. Het waren de foto's van het Sloe! Onmiddellijk ver zekerde ik mij van het bezit van de gehele serie. Dit was goed gezien want de volgende dag werden de foto's door de politie op ver zoek of last van de bataillonscommandant in beslag genomen en toen ging de oefening eerst recht over de tong en begon de fantasie te werken Een in beslag genomen foto het bataillon op mars. zwoegend door de slikken 24

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 26