No. i ZEEUWS TIJDSCHRIFT bovenbouwder muzikale scholing op te trekken. Na de benoeming van een directeur per i September 1954 groeide het project evenwel uit tot het dezer dagen zijn activiteiten ont plooiend instituut, waar men voor alle vor men van muziekonderwijs terecht kan, zij het met het voorbehoud, dat op het terrein der amusementsmuziek de bestudering nog gaande is en het resultaat daarvan wordt afgewacht. Vier en dertig leraren, waarvan de mees ten Zeeuwen, zijn bij de school ingeschakeld. In het zevental „Stichtingsplaatsen", n.l. Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Hulst, Tholen en Oostburg, kan volledig mu ziekonderwijs aan de betrokken afdeling der school worden genoten. Behalve, dat de ge meenten subsidiëren, zorgen zij er ook voor, dat de school de beschikking over een gebouw verkrijgt. Middelburg is, als provinciale hoofdstad, gekozen voor de vestiging van de administra tie der school. School en administratie worden hier gevestigd in het gebouw van de Stichting Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat. Hiertoe zal een étage van dit pand worden verbouwd. Totdat dit verbouwingsplan zal zijn uitgevoerd, zal de Zeeuwse Muziekschool zich in Middelburg met verschillende lokali teiten behelpen. In Vlissingen is de villa „Ophir" aan de Badhuisstraat ter beschikking van de school. Dit gebouw, dat zich bijzonder voor het geven van muziekonderwijs leent, is in huur bij de gemeente. In Goes is nog geen definitief gebouw ter beschikking. In afwach ting daarvan, werd onderdak gevonden in het gebouw van het Chr. Lyceum voor Zeeland. De ruimte is hier niet onbevredigend, maar het nadeel is uiteraard, dat alleen buiten de schooluren lessen kunnen worden gegeven. Zierikzee stelde het gebouw van de vroe gere Zierikzeese muziekschool ter beschikking. Een compleet instrumentarium voor algemeen muziekonderwijs is in dit pand aanwezig. Huisvesting ontbreekt ook in Hulst, maar hier zal evenals in Goes te zijner tijd een gebouw ter beschikking komen. Voorlopig worden de lessen zoveel mogelijk bij de lera ren aan huis gegeven. Het gemeentelijk ver enigingsgebouw is in Tholen de plaats, waar het onderwijs zal worden gegeven. Wat Oost burg aangaat, was de oplossing voor de hand liggend. Daar zal huize „Musica", het „Oost- burgse instituut voor muziek" het domein van de school worden. Elke afdeling behalve Tholen heeft een onder-directeur. Als zodanig zijn aange steld de heren Jan Kuiler, voor Middelburg; Piet Broerse, Vlissingen; Adr. Kousemaker, Goes; J. Luykenaar, Zierikzee; J. Ivens, Hulst; S. Schijve, Oostburg. De directeur zal een „zwervend" functionaris worden, dat wil zeggen op de meeste scholen zal hij één dag per week aanwezig zijn en op enkele één keer in de veertien dagen. Er werd reeds tussen de 30.000,en 40.000,aan instrumenten gekocht zodat uit dit alles duidelijk blijkt, dat niet alleen algemeen vormend muziek-onderwijs kan worden gegeven, maar instrumentaal onder wijs, zoals op elke erkende muziekschool bui ten Zeeland. Voorts is ook vakopleiding aan de school mogelijk, zodat het niet meer nodig is om voor de opleiding voor de Staatsexamens naar elders te gaan om onderwijs te ontvangen. Dit kan tevens betekenen, dat het „muzikale ka der" in Zeeland verder wordt uitgebouwd. Gedacht wordt verder aan klassen Algemeen Vormend Muziekonderwijs in de gehele pro vincie, welke gedachte reeds vaste vorm heeft gekregen voor Kortgene (Noord-Beveland!) en Dreischor. Wanneer men het totaal van deze activi teiten overziet, mag men constateren, dat thans Zeeland beschikt over een instituut, dat een uitzonderlijke positie inneemt in het Ne derlandse muziekonderwijs en waarvan in de toekomst hopelijk nog veel mag worden ver wacht. 33

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 35