ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i Soms komen er heren met ernstige gezichten naar Zeeland en zij spreken over de gevolgen van de ramp en eventuele afsluiting der zeegaten voor de mentali teit der bevolking. De Commissaris onderschat deze gevaren niet, „maar men moet niet overdrijven. De Zeeuw heeft karakter en is geen kasplantje." Op één punt is jhr De Casembroot zeer nadrukke lijk in zijn uitlatingen, namelijk over het overleg van de centrale overheid met de provincie over Delta plannen enz. „Wij moeten tijdig op de hoogte worden gebracht, want anders raken we achter en kunnen we niet meelopen. Onze eigen plannen moeten worden aangepast aan het grote geheel. En dat speelt al op korte termijn bij de uitvoering van het Drie-Eilanden plan. Overleg blijft daarom hard nodig!" En een tweede punt, waarover de Commissaris zijn mening met nadruk naar voren brengt: „Ik begrijp niet, waar om sommige niet-Zeeuwen niet naar het rampgebied willen komen. Zij moesten er een eer in stellen om hier te kunnen werken." Op zijn tochten door het gewest wordt de Commis saris vaak vergezeld door zijn echtgenote. Geen Zeeuwsemaar een Gelderse van geboorte. Maar in de loop der jaren is zij zich in de provincie van haar man geheel thuis gaan voelen. Op velerlei terrein neemt zij een vooraanstaande plaats in en de vele gasten van het provinciaal bestuur treedt zij steeds met grote beminnelijkheid tegemoet. Op deze plaats kan haar geen grotere lof worden gebracht dan dit: zij is een Zeeuwse onder de Zeeuwen geworden! Men vindt de lijst van Gouverneurs en Commis sarissen der Koningin in de provinciale almanak. Zij omspant een periode van bijna anderhalve eeuw, een periode waarin het Koninkrijk der Nederlanden allerlei doormaakte. En hoe verder men komt in de tijd, hoe groter de bewogenheid: in de jaren 19141918 de wereldoorlog, de crisis in de dertiger jaren en daarna de oorlog van veertig. En in die tijd vallen voor Zee land de klappen: verwoesting, verwoesting, verwoes ting. De dijken rond Walcheren worden opgeofferd voor de geallieerde zaak en de tuin van Nederland wordt door het zeewater overstroomd. Zeeuwsch- Vlaanderen wordt verpletterd onder een hevig oorlogs- 4

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 6