Tien jaar cultureel werk in de Provinciel; ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. i Bij het tweede lustrum van de Zeeuivse Volksuniversiteit door Mr P. W. Adriaanse Tien jaar Z.V.U. Dinsdag 25 Januari j.l. werd in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg het tienjarig bestaan gevierd van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. Op velerlei wijze kwam tot uitdrukking hoe zeer deze Stichting zich een plaats in de Zeeuwse gemeenschap heeft verworven. Zo werd namens het Provinciaal Bestuur en de Zeeuwse Culturele Adviesraad het woord gevoerd door het lid van Ged. Staten, mr dr A. J. J. M. Mes. De heer Mes belichtte in een korte toespraak de grote waarde van de Z.V.U. voor Zeeland en stipte daarbij een viertal punten aan 1. de organisatie van cul turele evenementen eist zulk een omvangrijke arbeid, dat een vaste staf nodig is, zoals door de Z.V.U. is opgebouwd2. de cultuurspreiding wordt bevorderd, waardoor geheel Zeeland van dit werk kan profiteren3. de continuiteit is niet afhankelijk van incidentele initiatieven, maar dank zij de Z.V.U. gewaarborgd; en tenslotte, ook voor de jeugd wordt veel gedaan.'Naast het bouwen aan een eigen Zeeuws cultuurbezit is er de noodzaak van kennismaking met nationale en internationale cultuurwaarden. In dit laatste opzicht heeft de Z.V.U. zich een buitengewone verdienste verworven. De redactie van het „Zeeuws Tijdschrift", dat zich vooral op het eigen cultuurbezit instelt, wenst de jarige en Zeeland van ganser harte geluk met het tweede lustrum. Mogen wij nog vele jaren in haar actieve midden vertoeven. Aan het begin van de jubileum-bijeenkomst sprak de voorzitter van de Z.V.U., mr F. W. Adriaanse, een herdenkingsrede uit, waarvan wij de tekst grotendeels hiernevens afdrukken. OP Dinsdag 25 Januari 1955 was het precies tien jaar geleden, dat een kleine schare geestdriftige lieden ten huize van de tegenwoordige hoogleraar aan de Groningse Universiteit Dr P. J. Bouman, toen nog leraar aan de R.H.B.S. te Middelburg, bijeenkwam om de laatste hand te leggen aan de tekst van de stichtingsakte en van het eer ste inschrijvingsformulier-met-toelichting, die samen het officieel ter wereld brengen zouden betekenen van een nieuw lichaam, dat, als provinciaal instituut ontworpen, de naam Zeeuwsche Volksuniversiteit" zou dragen. Het Centrum en het Noorden van het land zuchtten nog onder de Duitse bezetting en de martelingen van de hongerwinter. Walcheren stond onder water. Alleen langs het westelijke jaagpad kon men, mits voorzien van een speciale vergun ning van het MG, bij ebbe Vlissingen berei ken. Het schamele restje van de provinciale vloot onderhield, onder de druk van talloze militaire voorrangen, in klein formaat en ge ringe frequentie varende, de bootdienst over de Westerschelde. Middelburg lag voor gewone burgers ge ïsoleerd van de rest van de wereld met slechts één gehavende verbinding, langs de weg, met Brabant en Limburg en de rest van de bevrijde wereld, terwijl autobanden, benzine en olie alleen langs wat men eufemistisch zou kunnen noemen „allerlei omwegen" waren te ver krijgen. Alle zalen waren of kapot óf in militair gebruik óf anderszins buiten de circulatie. Maar de oprichters bezaten enkele voor treffelijke relaties. Zij beschikten over enige ervaring van vroeger en bovendien over de voor dit soort van ondernemingen nu eenmaal noodzakelijke dosis overmoed Hoe ook het latere verloop der dingen is geweest het moment bleek voor de start in elk geval psychologisch juist gekozen en toen de jonge Stichting in Februari 1945 in de nog volkomen onttakelde Concert- en Ge hoorzaal, waarin in die dagen onze Engelse militaire vrienden zich zo intensief met zaal hockey plachten bezig te houden, dat de 24- jarige town-major het verlenen van zijn toe stemming om de zaal te gebruiken telkens 6

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 8