Verkenningen door onbekend gebied ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 Kansen en gevaren van het Deltaplan Op initiatief van de redactie van het „Zeeuws Tijdschrift" werd een bespreking georganiseerd over de sociaal-culturele veranderingen door het Deltaplan. Aan deze bespreking werd deel genomen door C. BOEKESTIJN, socioloog aan het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, Vlissingen Mr J. F. HORNSTRA, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg Ds S. J. M. HULSBERGEN, Ned. Herv. predikant te Hoedekenskerke en scriba van de Provin ciale Kerkvergadering G. A. DE KOK, adjunct-hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant en redacteur Zeeuws Tijdschrift Mej. A. v. d. LEEDEN, secretaresse afdeling Zeeland Bond van Plattelandsvrouwen en consulente Z. L. M. voor het landbouw-huishoudonderwijs Mr J. F. G. SCHLINGEMANN, secretaris der Z. L. M., Goes Mr H. J. M. STIEGER, burgemeester van Hoedekenskerke en Drs M. C. VERBURG, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en redactiesecretaris Zeeuws Tijdschrift, Middelburg. Onderstaand artikel is een samenvatting van de besprekingen. BETREKKELIJK VLUG kunnen sommige woorden worden neergeschrevenbijvoorbeeld sociaal-culturele veranderingen door het Deltaplan." Maar ga over diezelfde woorden eens discussiëren en er blijft slechts over een héél voorzichtig tasten en zoeken naar een weg, die bovendien op vele plaatsen onbegaanbaar blijkt. Ziedaar de ervaringen van één dame en zeven heren, die onlangs op een rustige zomeravond aan een tafel gingen zitten in het plechtige opkamertje van Hotel „De Korenbeurs" te Goes om over de sociaal-culturele ver anderingen in Zeeland door het Deltaplan te spreken. Er waren maar héél weinig concrete feiten, waar men van uit kon gaan: er worden dammen gelegd en daardoor worden de ver bindingen beterDat was eigenlijk alles. Maar wat dan? Stap voor stap heeft men die avond enkele summiere verkenningen verricht, waarbij ieder iets inbracht van zijn eigen kennis van het huidige Zeeland: de socioloog, die de Zeeuw in het maatschappelijk leven gadeslaat; de directeur van een opbouworgaan, die dagelijks met de sociaal-culturele aspecten van Zee- land-nu heeft te maken; de predikant, wiens pastoraat hem vertrouwd maakt met veel van het innerlijk van de eilandbewoners; de journalist, wiens taak het is het rhythme van elke dag in dit gewest vast te leggen; de secretaris van een landbouworganisatie, die de mentaliteit kent van de Zeeuwse agrariër; de secretaresse van een plattelandsvrouwenbond, wier werk haar in contact brengt met vrouw en jeugd van Zeeland; de burgemeester, die bestuurlijk met de Zeeu wen heeft te maken, en tenslotte de econoom, wiens taak het o.a. is de industrie in de provincie te bevorderen. Niet altijd waren zij het eens dat kon niet en was ook niet nodig maar wel was er eenstemmigheid hierover, dat grote waakzaamheid geboden is en dat van dag tot dag de ontwikkeling van en rond het Deltaplan moet worden gevolgd. Want hier liggen voor Zee land vele kansen, maar ook gevaren. 80

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 14