No. 3/4 ZEEUWS TIJDSCHRIFT HET WERK ER komen dammen en daardoor worden de verbindingen beter. Maar voor het zover is, krijgt Zeeland te maken met de uitvoering van het werk zelf, met andere woorden: er komt hier een concentratie van technici en arbeiders, waarvan invloeden kunnen uitgaan op de bevolking, goede zowel als minder goede. Daarmee heeft men op Walcheren na de inun datie, op Schouwen-Duiveland en in de andere herverkavelingsgebieden enige ervaring: „Maar toch heb ik niet de indruk, dat vreemde werkkrachten op de bevolking veel invloed hebben gehad" het is ds Hulsbergen, die dit opmerkt „er was bij een deel zelfs een( zekere aversie." Maar bij het Deltaplan zal het gaan om contacten, die van vrij langdurige aard zullen zijn, terwijl het bovendien niet is uitgesloten, dat Zeeuwen zelf bij de werken in dienst zullen komen en dat laatste betekent werkcontact, waarvan de invloed zo betoogt de heer C. Boekestijn altijd bijzonder groot is. Men behoeft daarbij niet uitsluitend aan slech te invloeden te denken, want in de praktijk van Schouwen-Duiveland en Walcheren zijn ook gunstige gevallen bekend. Daaraan herinnert de heer De Kok en mr Hornstra wijst er op, dat men ook te maken krijgt met een min of meer intellectuele import, de technici, waarvan invloeden ten goede kunnen uitgaan. Ds. Hulsbergen haakt onmiddellijk op deze opmerking in: „De Zeeuwse jongeren verdwijnen uit deze provincie. Moeten wij hen nu niet wijzen op de mogelijkheden, die wellicht voor hen bestaan bij de uitvoering van het Deltaplan? Hoe veel jonge Zeeuwen kan men hier in technische functies gebruiken?" Even flitst het debat heen en weerwant mr Schlingemann wil het Zeeland voor de Zeeuwen" niet tot in het absurde verdedigen: als jongelui hier weg willendan moeten wij hen niet tegenhouden. Consequent doorgeredeneerd zou je dan in Limburg alleen Limburgers, in Friesland alleen Friezen enzovoort hebben. Maar wel is het zo, dat diegenen, die willen blijven, hier ook aan de slag moeten kunnen." Over het algemeen wordt deze opvatting ook door de anderen gedeeld: wij moeten uit de sfeer van het sentimentele „een volk verliest zijn zonen Ondertussen blijft de vraag: zullen de Deltawerken werkelijk veel Zeeuwen aantrekken? Dat is niet onmogelijk, zo gelooft men, want de praktijk van vandaag leert, dat ook nu grote werken in Zeeland mensen uit de streek aantrekken. Weliswaar zijn voor dijksbouw speciale vaklui nodig, die tot dusver veelal uit een bepaalde streek komen (Werkendam, Sliedrecht), maar het lijkt niet onmogelijk, dat moderne methoden in de waterbouwkunde aan de dijkwerker van de toekomst andere eisen stellen. Er wordt tegenwoordig veel met asfalt gewerkt, terwijl er sprake is van proeven om het rijshout te vervangen, zodat het beroep van dijk werker wellicht minder „gesloten" zal worden. De heer De Kok spreekt deze verwachting uit, die mr Schlingemann evenwel somber doet kijken: „Er is nu reeds een chronisch tekort aan landarbeiders. Wat nu als ze ook nog dijkwerker worden. Invloeden dus tengevolge van intensief werkcontact. Daarover is men het wel eens, maar kan men ook andere invloeden ver wachten? De voorzitter, drs M. C. Verburg, die de hamer met 81 Mr J. F. HORNSTRA ...ook goede zijden.

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 15