ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 3/4 grote vaardigheid hanteert, wil de mening van ds Hulsbergen een zekere aversie bij een deel der bevolking tegen de vreemde elementen nog toetsen aan andere opvattingen en het is mej. v. d. Leeden, die de aandacht vestigt op een belangrijk verschijnsel: in sommige herverkavelingsstreken is het voorgekomen, dat meisjes omgang kregen met arbeiders van el ders, vaak ook gehuwde, waardoor in het gezin van het meisje ernstige conflicten ontstonden. Mr Hornstra herinnert aan de lange duur van de werken: ,,Is het niet mogelijk ook het gezin van de betrokkenen hier te laten wonen?" Bovenal zal ook goede creatie voor de arbeiders dringend nodig zijn, maar dan zal er geconcurreerd moeten worden met bioscoop en café, waarvan het laatste vaak voorzien is van attractieve speelautomaten enz. En ds Hulsbergen zegt: „Wat de militaire tehuizen voor de soldaten zijn, dat dienen de toekomstige ontspan ningscentra voor de arbeiders te worden." RECREATIE DE rapporten over het Deltaplan, die in een gestadige stroom van de persen komen, spreken over grote mogelijkheden voor de recreatie en voorzitter Verburg licht dit nader toe. De bevolkingsgroei eist uitbreiding van de recreatieterreinen de re creatiebehoefte zou in 1980 wel eens 2 X zo groot als nu kunnen zijn en zonder twijfel is daarvoor het gebied achter de afsluitingsdammen bijzonder geschikt. Men denke maar eens aan de watersport. Het is dus niet onmogelijk, dat Zeeland in de toekomst een gebied voor massale recreatie wordt. En wat zijn dan de gevolgen voor de bevolking?? Recreatie betekent impulsen van buiten en de heer Boekestijn zet dit uiteen wanneer deze impulsen in strijd komen met de, vaak vanuit de religie gevoerde levensstijl in Zeeland kan er bij de Zeeuwse bevolking een afweerhouding ontstaan gepaard gaande met een neiging tot extremisme. Wanneer men om een sterk voorbeeld te kiezen een casino met alles wat daarbij hoort zou bouwen in een Walchers dorp, dan is te verwachten, dat de autochtone bevolking hiervan uit drukkelijk gaat distantiëren. Zij leeft daardoor in een voort durende spanningssituatie. Op vele jongeren uit het dorp, en op hen niet alleen, zal echter een grote zuigkracht worden uitge oefend. Het nieuwe betekent een andere mogelijkheid van leven. De levensstijl van de dorpsgemeenschap is niet meer vanzelfspre kend. Op kleinere en grotere schaal zal assimilatie plaats vinden. Dit leidt tot conflicten tussen ouderen en jongeren in verscherpte vorm. De betrekkelijke rust van vroeger is verdwenen. Dat een dergelijk generatie-conflict niet op fantasie berust, blijkt uit hetgeen mej. v. d. Leeden vertelt: op Landbouwhuis- houdscholen maken de meisjes kennis met nieuwere inzichten op verschillend terrein. Dit kweekt een modernere mentaliteit, die zich op allerlei manieren uit. Zo willen de meisjes de woningen van hun ouders anders inrichten, zij gaan een film zien, met het gevolg, dat er klachten van de moeders komen: „Onze dochters zitten boordeval critiek op ons..„oriuhtms Ds S. J. M. HULSBERGEN ...veel veranderingen... G. A. DE KOK 82

Zeeuws Tijdschrift | 1955 | | pagina 16